fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Skrót ds. – co oznacza? Jak go zapisać?

Gdy mówimy na temat kwestii dotyczących  poprawnej polszczyzny od razu mamy na myśli gramatykę i ortografię naszego ojczystego języka. W zakresie tych dziedzin mieszczą się między innymi zasady regulujące pisownię wszelkich skrótów i skrótowców, których używamy w języku polskim. Co oznacza skrót ds.? Kiedy się go stosuje? Odpowiedź w poniższym tekście poradnikowym.

Skrót ds. - co to znaczy?

Rozwinięcie skrótu ds. stanowi wyrażenie do spraw.

Skrót ds. – co oznacza? Wyjaśnienie

Jakie jest znaczenie skrótu ds.? Skrót ds. oznacza tyle co do spraw.

Często możemy go zobaczyć w odniesieniu do różnych instytucji państwowych czy międzynarodowych. Odnosić się może też do konkretnych stanowisk zajmowanych przez daną osobę. To sytuacje, w których używa się skrótu ds.

Skrót ds. – co oznacza? Już wiadomo!

Zapis skrótów potrafi sprawić niemałe trudności nawet tym, dla których poprawność językowa nie jest czymś obcym, więc warto zapoznać się z zasadą dlaczego skrót od sformułowania do spraw, czyli ds., zapisujemy z jedną kropką na końcu całego skrótu.

Przy tworzeniu skrótu ds., który pochodzi od zwrotu do spraw, kierujemy się regułą, która mówi, że gdy skracamy polskie nazwy składające się z kilku wyrazów, w których każdy z członów rozpoczyna się spółgłoską, nie rozdzielamy każdego z nich kropką, lecz stawiamy ją jedynie na końcu. Kropki pomiędzy literami stawia się tylko wtedy, gdy drugie lub kolejne słowo w takim zwrocie zaczyna się od samogłoski.

🤓 Sprawdź ofertę naszych e-booków:

Przykłady zdań ze skrótem ds.

  • Przed rozpoczęciem roku szkolnego ukazały się nowe wytyczne ministra ds. edukacji na temat nowej listy lektur.
  • Sylwia pracuje w urzędzie miasta, w wydziale ds. komunikacji.

Przykład z sieci ze skrótem ds.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus wręczył dziś Piotrowi Mańko akt powołania na funkcję Pełnomocnika ds. Żuław Wiślanych.

Do podstawowych zadań Pełnomocnika należą: inicjowanie i monitorowanie działań na rzecz budowy, przebudowy i modernizacji systemu urządzeń wodnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, pozwalające na efektywną uprawę gleby i prawidłowy rozwój roślin uprawnych na obszarze Żuław Wiślanych; prowadzenie współpracy z organami administracji publicznej, środowiskiem naukowym oraz rolnikami i ich przedstawicielami w zakresie problematyki związanej z rewitalizacją Żuław Wiślanych; przedstawianie propozycji działań lub rozwiązań w wymienionym zakresie.

Powołanie Pełnomocnika ds. Żuław Wiślanych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gov.pl

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.