Na codzień, nacodzień, na co dzień? Rozwiązujemy problem językowy
Na co dzień, nacodzień czy może na codzień? Jak to zapisać, by nie popełnić gafy? Wyjaśnienie poprawnego zapisu oraz prosty sposób ułatwiający zapamiętanie właściwej formy poznacie niżej, zatem czytajcie dalej!

Na co dzień czy na codzień, a może nacodzień? Zasada konwencjonalna
Za wyborem takiego sposobu zapisu, o którym napisaliśmy we wstępie (na co dzień), stoi tak zwana zasada konwencjonalna. Oznacza to, że dane rozstrzygnięcie ortograficzne nie ma oparcia w wymowie, budowie morfologicznej wyrazu ani w etymologii. Po prostu kiedyś przyjęto taką konwencję i musimy się jej trzymać, aby nie popełnić błędu :). Dotyczy to nie tylko omawianego na co dzień, lecz także na przykład łącznej pisowni nie z rzeczownikami i przymiotnikami, ale rozdzielnej z czasownikami. Ta zasada odpowiada również za przyjęty sposób zapisu skrótów i skrótowców.
Na co dzień. Jak to zapamiętać?
Warto rozbić wyrażenie na co dzień na mniejsze części. W języku polskim nie występuje rzeczownik codzień, ale zaimek co i wyraz dzień. Tutaj nie powinniśmy mieć więc wątpliwości, że poprawna jest tylko rozdzielna pisownia – tak jak w wyrażeniach co tydzień, co miesiąc, co minutę itd. Dodanie do tego przyimka na nic nie zmienia – to nadal są samodzielne wyrazy i należy je zapisywać rozdzielnie!
Dlaczego pisownia na co dzień sprawia nam trudność?
Nie mamy problemu z rozdzielnym zapisem wyrażeń typu co sekunda, ale (na) co dzień jest kłopotliwe – dlaczego? Prawdopodobnie wynika to z tego, że zbliżone znaczeniowo codziennie zapisujemy łącznie. W razie wątpliwości warto jednak przywołać analogiczne przykłady, które zamieściliśmy wyżej, aby wszystko stało się jasne.
Na codzień czy na co dzień? Już wszystko jasne! Przykłady
- Rozmowa toczyła się zapewne po francusku, bo tego języka używali na co dzień w mowie i piśmie.
Czesław Miłosz, Ziemia Ulro
- Użerać się o każdą drobnostkę byłoby zbyt uciążliwe i nudne na co dzień.
Henryk Worcell, Zaklęte rewiry
Pisownia na codzień czy co dzień – jak ma się w praktyce?
Jeśli chodzi o wyrażenie codzień czy co dzień pisownia została wyjaśniona w powyższym artykule. Niemniej jest jeszcze jedna kwestia, na którą chcielibyśmy zwrócić uwagę. Chodzi o to, w jaki sposób wyrażenie to jest wpisywane w wyszukiwarkę Google. Najczęściej spotyka się je w następujących formach: "na co dzięń", "na codzięń", „na.co dzień”, "codzień co dzień". Użytkownicy, wpisując hasło "codzien czy co dzien", poszukują poprawnego zapisu tego wyrażenia. W tym przypadku są to hasła takie jak: "co dzień razem czy osobno?", "na codzień czy na co dzień jak sie pisze?", "na co dzień jak pisac?", "pisownia na codzień czy co dzien", "jak sie pisze na co dzień razem czy osobno?", "pisownia na co dzień czy na co dzień słownik", "codzień razem czy osobno?", "na codzień na co dzień jak się pisze?", "co dzień czy codzień?", "na co dzień czy na codzien jak sie pisze?". Pokazuje to, że forma zapisu tego wyrażenia nie jest oczywista.
Kiedy wpiszemy następujące hasła: "jak się pisze na codzień razem czy osobno?", "dzień jak codzień pisownia", "dzień jak codzień słownik", "na co dzień czy na codzień pisownia", "na co dzień pisownia", "na codzień pisownia", "jak się pisze na co dzień czy na co dzien?", "na codzień czy na co dzien", "no co dzień codzień jak pisać?", "na codzień jak się pisze?", "na dzień", "na codzień słownik", wyszukiwarka przekieruje nas do odpowiedniej witryny, gdzie znajdziemy wyjaśnienie poprawnej pisowni.
Niektóre wyrażenia nie są zbyt często używane, stąd też się zapomina, w jaki sposób powinny one być zapisywane. Na naszej stronie można znaleźć najczęściej pojawiające się błędy językowe oraz istnieje możliwość sprawdzenia, jak wygląda poprawna pisownia danego słowa lub wyrażenia. To, w jaki sposób zapisać spowrotem słownik dostępny na naszej stronie podpowie. Dowiecie się też, dlaczego wyrażenie po prostu razem nie powinno być pisane.
Często wątpliwości dotyczą zapisu takich wyrażeń, jak naprawdę czy na prawde,odrazu od razu, napewno pisownia tych wyrażeń sprawia ogromne problemy. Uczniowie mogą szukać na naszej stronie także materiałów, które będą przydatne na lekcji języka polskiego. Mogą dowiedzieć się między innymi, jak wygląda podział na samogłoski ustne i nosowe, ale również przeczytają, co to jest zaimek, i poznają jego przykłady oraz dowiedzą się co to przydawka i na jakie pytania odpowiada.