fbpx

Na codzień, nacodzień, na co dzień? Rozwiązujemy problem językowy

Chociaż możemy spotkać się z kilkoma sposobami zapisu, poprawna wersja jest tylko jedna: na co dzień.

Na co dzień, na codzień, nacodzień? Rozwiązujemy problem językowy - Polszczyzna.pl

Na co dzień, na codzień czy nacodzień – jak to się pisze?

Na co dzień czy na codzień, a może nacodzień? Zasada konwencjonalna

Za wyborem takiego sposobu zapisu, o którym napisaliśmy we wstępie (na co dzień), stoi tak zwana zasada konwencjonalna. Oznacza to, że dane rozstrzygnięcie ortograficzne nie ma oparcia w wymowie, budowie morfologicznej wyrazu ani w etymologii. Po prostu kiedyś przyjęto taką konwencję i musimy się jej trzymać, aby nie popełnić błędu :). Dotyczy to nie tylko omawianego na co dzień, lecz także na przykład łącznej pisowni nie z rzeczownikami i przymiotnikami, ale rozdzielnej z czasownikami. Ta zasada odpowiada również za przyjęty sposób zapisu skrótów i skrótowców.

Językowa perwersja w wersji kreatywnej? 😈
Sprawdź w naszym sklepie ☑️
Sklep Nadwyraz.com

Na co dzień. Jak to zapamiętać?

Warto rozbić wyrażenie na co dzień na mniejsze części. W języku polskim nie występuje rzeczownik codzień, ale zaimek co i wyraz dzień. Tutaj nie powinniśmy mieć więc wątpliwości, że poprawna jest tylko rozdzielna pisownia – tak jak w wyrażeniach co tydzień, co miesiąc, co minutę itd. Dodanie do tego przyimka na nic nie zmienia – to nadal są samodzielne wyrazy i należy je zapisywać rozdzielnie!

Dlaczego pisownia na co dzień sprawia nam trudność?

Nie mamy problemu z rozdzielnym zapisem wyrażeń typu co sekunda, ale (na) co dzień jest kłopotliwe – dlaczego? Prawdopodobnie wynika to z tego, że zbliżone znaczeniowo codziennie zapisujemy łącznie. W razie wątpliwości warto jednak przywołać analogiczne przykłady, które zamieściliśmy wyżej, aby wszystko stało się jasne.

Na codzień czy na co dzień? Już wszystko jasne! Przykłady

  • Rozmowa toczyła się zapewne po francusku, bo tego języka używali na co dzień w mowie i piśmie.

Czesław Miłosz, Ziemia Ulro

  • Użerać się o każdą drobnostkę byłoby zbyt uciążliwe i nudne na co dzień.

Henryk Worcell, Zaklęte rewiry

Artykuł Nacodzień, na codzień, na co dzień? Rozwiązujemy problem językowy został przygotowany przez zespół redakcyjny specjalizujący się w poradach językowych. Wszystkie zagadnienia językowe są weryfikowane na podstawie oficjalnych i aktualnych słowników języka polskiego. Informacje zawsze są sprawdzone oraz rzetelne. W tym tekście wyjaśniamy, dlaczego forma na co dzień jest poprawna, a formy nacodzień oraz na codzień – nie.

💡  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwentka specjalizacji redaktorskiej na Wydziale Polonistyki. Studia wybrała dla literatury, skończyła – ze względu na językoznawstwo.

X