fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...
BŁĘDY STYLISTYCZNE

Błędy stylistyczne to niewłaściwe użycie normy językowej w zdaniu. Jak wskazuje sama nazwa, dotyczą one stylu wypowiedzi. Tak więc wszystkie zdania, które są kolokwialne, poetyckie bądź źle wpływają na poprawną stylistykę wypowiedzi, to przykłady takich błędów. Poniższe artykuły pomogą Ci uporządkować oraz utrwalić wiedzę z interesującego Cię zakresu.

GORĄCE TEMATY 🔥
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Błędy stylistyczne – definicja i przykłady. Warto poznać jedne z

Fachowe określenie związku wyrazowego, w którym jedna część wypowiedzi zawiera

PORADNIA JĘZYKOWA ?

Mieszanie stylów jako przykłady błędów stylistycznych

Kolokwializmy czy też przenoszenie języka urzędowego do języka potocznego to przykłady takich błędów. Jedne są bardziej rażące, inne mniej. Jak ich unikać i na co zwracać uwagę? Proponujemy regularnie wracać do naszych artykułów i utrwalać swoją wiedzę. To na pewno pozwoli zbudować wrażliwość estetyczną, poza tym rzadziej będziemy wpadać w pułapki językowe.

 

Nadużywanie zapożyczeń, czyli błędy stylistyczne, które popełniamy na co dzień

Nadużywanie słów, które pochodzą z innego języka, np. anglicyzmów, rusycyzmów, to niestety nie tylko przypadłość języka pisanego, lecz także mówionego. Warto więc poznać przykłady takich błędów, które są spotykane m.in. w korpomowie. W naszym języku mamy wyjątkowo dużo własnych słów i zwrotów, których warto używać na co dzień, aby nie posiłkować się niepotrzebnymi zapożyczeniami. Pamiętajmy więc o polszczyźnie, a szczególnie poprawnej polszczyźnie.