fbpx

Naprawdę czy na prawdę? Wyjaśniamy, jak poprawnie zapisać to wyrażenie

W języku polskim istnieje zasada mówiąca o tym, że wyrażenia przyimkowe zapisujemy oddzielnie, jednak naprawdę, choć zbudowane z przyimka na i rzeczownika prawda, jest wyjątkiem – poprawna jest tylko pisownia łączna.

Naprawdę-czy-na-prawdę - Polszczyzna.pl

Krótka definicja naprawdę

Wyraz naprawdę to partykuła, za pomocą której możemy kogoś przekonać, że mamy rację, i potwierdzić prawdziwość tego, co mówimy, np. Naprawdę byłam wczoraj w domu i nigdzie nie wychodziłam, Masz naprawdę świetne poczucie humoru. Przy użyciu naprawdę możemy także wyrazić niedowierzanie lub zdziwienie, np. Nie wierzę, że naprawdę to powiedziałaś.

Uwaga na prawdę

Co ciekawe, możliwa jest pisownia rozłączna na prawdę, jednak ma wówczas zupełnie inne znaczenie i w żadnym wypadku nie jest synonimem tytułowego naprawdę. Warto w tym miejscu oddać głos profesorowi Bralczykowi, który w charakterystyczny dla siebie sposób – żartobliwy i bardzo obrazowy – opisuje omawiane zagadnienie:

Czy naprawdę na pewno piszemy łącznie? Tak, na pewno i naprawdę – gdy chcemy kogoś przekonać lub w przekonaniu utwierdzić. Bo możemy spotkać także te dwa słowa: na i prawdę zapisane obok siebie słusznie z osobna – gdy przyimek na łączymy z rzeczownikiem prawda.

Na prawdę możemy czasem się użalać, częściej powoływać, zdawać się lub mieć wzgląd – taka jest ta prawda, że wszystko to z nią robić możemy. Naprawdę1.

Profesor Bralczyk przemycił przy okazji poprawną pisownię innego kłopotliwego wyrażenia, które często pojawia się w kontekście naprawdę jako przeciwieństwo: na pewno. Z pewnością każdy z Was słyszał kiedyś zdanie typu: na pewno zapisuje się na pewno oddzielnie, a naprawdę zapisujemy naprawdę łącznie.

Naprawdę czy na prawdę? Jak to zapamiętać?

Naprawdę to wyjątek, a jedynym sposobem, żeby nie popełnić błędu w jego zapisie, jest zapamiętanie poprawnej pisowni. Jak sobie w tym pomóc? Można przywołać podobne przykłady pisane łącznie: zaprawdę i doprawdy lub posłużyć się jednym z kilku zdań ułatwiających zapamiętanie: naprawdę piszemy łącznie, bo prawda łączy; naprawdę naprawdę zapisujemy łącznie.

Tak więc piszemy na prawdę czy naprawdę? Chyba już nie macie wątpliwości co do poprawnego zapisu tego słowa. 🙂

Na prawdę czy naprawdę? Przykłady

Na koniec przedstawimy garść kilku przykładów łącznej pisowni słowa naprawdę:

Naprawdę nie wiedziałem, że jesteś tutaj od miesiąca.
Czy to naprawdę już koniec?
Naprawdę nie wiem, jak to się stało.

Artykuł Naprawdę czy na prawdę? Wyjaśniamy, jak poprawnie zapisać to wyrażenie został przygotowany przez zespół redakcyjny specjalizujący się w poradach językowych. Wszystkie zagadnienia językowe są weryfikowane na podstawie oficjalnych i aktualnych słowników języka polskiego. Informacje zawsze są sprawdzone oraz rzetelne. W tym tekście wyjaśniamy, dlaczego formy naprawdę oraz na prawdę są poprawne, ale nie należy używać ich zamiennie.

💡  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwentka specjalizacji redaktorskiej na Wydziale Polonistyki. Studia wybrała dla literatury, skończyła – ze względu na językoznawstwo.

X