fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Poprostu czy po prostu? Jak to zapisać?

Poprostu czy po prostu – razem czy osobno? Jak to zapisać, by nie popełnić gafy? Jest to wyrażenie przyimkowe i zgodnie z zasadami języka polskiego powinno być zapisywane tylko w jeden sposób. Wyjaśnienie poprawnego zapisu oraz prosty przepis na jego zapamiętanie poznacie niżej, zatem czytajcie dalej!

Poprostu czy po prostu? Jak to zapisać? Razem czy osobno? Poradnia Polszczyzna.pl

Poprawna jest tylko forma pisana osobno: po prostu.

Poprostu czy po prostu?

Po prostu to wyrażenie przyimkowe i zgodnie z zasadami języka polskiego powinno być zapisywane rozdzielnie.

Poprostu to błędna forma. Jak to zapamiętać?

Aby nie mieć wątpliwości, warto przywołać sobie podobne przykłady:

  • po cichu,
  • po polsku,
  • po zmroku,
  • po ciemku.

Sklep Nadwyraz.com

Poprostu czy po prostu? Już wszystko jasne!

Spójrzmy jeszcze na przykłady poprawnej pisowni wyrażenia po prostu:

Po prostu zrobiłem to z myślą o tobie.

Nie ma ich. Po prostu uciekli.

Czy nie możesz po prostu zrobić tego, o co cię proszę?

Co jeszcze warto wiedzieć odnośnie do pisowni „po prostu”?

Bardzo często w wyszukiwarkę wpisywane są takie frazy jak "jak się pisze po prostu", "jak sie pisze poprostu czy po prostu", "poprostu razem czy osobno", "po prostu poprostu jak sie pisze", "jak piszemy po prostu słownik", "to po prostu razem czy oddzielnie", "po polsku po prostu jak się pisze", "pisownia po prostu razem czy osobno", "po prostu tak", "poprostu po prostu pisownia" i wiele innych. Dzięki wpisaniu tego typu fraz będziemy mogli znaleźć konkretne odpowiedzi na nasze pytania. W tym właśnie celu stworzyliśmy naszą stronę, która ma służyć regularnemu dokształcaniu się w kwestii poprawnej polszczyzny. Nasza strona oferuje również specjalny program, dzięki któremu można sprawdzić, jak poprawnie napisać konkretne słowo. Takie sprawdzenie pisowni może przyczynić się do poprawy naszej znajomości języka polskiego.

Warto również wiedzieć o tym, że istnieje możliwość sprawdzenia innych wyrażeń dzięki naszej stronie, zatem jeśli zastanawiasz się, jak pisać na pewno czy napewno, na prawdę czy naprawdę, spowrotem czy z powrotem, od razu razem czy osobno czy też nacodzień, to zachęcamy do zapoznania się z informacjami na ten temat przez dostępne artykuły. W wyszukiwarkę często wpisywane są również różnorodne frazy z błędami, takie jak np. "popristu", "po prost", "poprost", "poprosru", "poprsotu", "poprostu byc", "porpostu", "poporstu", "po porostu", "poprstu", "poporostu", "po prosty", "tak poprostu pisownia", "po porstu", "poprosty", "po.prostu" i wiele innych. Tego typu błędy są bez wątpienia rażące, w związku z czym zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami, które mogą pomóc raz na zawsze zapamiętać poprawną pisownię. Warto też wiedzieć, że wiedza dotycząca takich zagadnień, jak zdania przydawkowe, zaimek przysłowny czy też samogłoski nosowe, jest z pewnością niezwykle potrzebna, zatem zachęcamy do przeglądania poszczególnych artykułów na naszej stronie.

Napisane przez

Absolwentka specjalizacji redaktorskiej na Wydziale Polonistyki. Studia wybrała dla literatury, skończyła – ze względu na językoznawstwo.

X