fbpx

Odemnie czy ode mnie – jak to zapisać? Razem czy osobno

Poprawny zapis to pisownia rozłączna: ode mnie.
Odemnie czy ode mnie? Razem czy osobno? Jak się pisze? Pisownia i ortografia. Słownik Polszczyzna.pl

Odemnie czy ode mnie – jak się pisze? Razem czy osobno?

Ode mnie to wyrażenie przyimkowe (czyli połączenie przyimka z inną częścią mowy), które jest zbudowane z przyimka ode i zaimka mnie. Tego typu konstrukcje w języku polskim zasadniczo zapisujemy rozdzielnie, np. za kanapą, na wakacjach, pod blokiem, w torbie, obok cukierni. Dlaczego zasadniczo? Ponieważ od tej reguły istnieją wyjątki, np. łączna pisownia naprawdę.

Sklep Nadwyraz.com

Ode mnie czy odemnie? Przykłady

  • Odejdź ode mnie!
  • Ona nie dostała tych pieniędzy ode mnie.
  • On ode mnie ściąga!

Historia ode

W wyrażeniu ode mnie kłopotliwy jest wyraz ode. Na pierwszy rzut oka trudno określić, co to za słowo, i przez to nie wiemy, jak je zapisać. Kiedy poznamy odpowiedź, wszystko stanie się jednak jasne. Ode to staropolska forma przyimka od, a jej historia związana jest z rozwojem jerów. Jery to krótkie samogłoski obecne w staropolszczyźnie, które nie przetrwały do naszych czasów. Mimo że nie mamy już z nimi do czynienia, wywarły duży wpływ na polską fleksję – nie tylko na omawianą oboczność od/ode, ale również bez/beze, w/we, nad/nade itd. Współcześnie ode zachowało się tylko w wyrażeniu ode mnie, w pozostałych przypadkach użyjemy formy od.

📰 Zapisz się na nasz darmowy newsletter i bądź na bieżąco z nowymi publikacjami na Polszczyzna.pl!


Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na otrzymywanie informacji o nowych artykułach oraz produktach związanych z serwisem Polszczyzna.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera na zasadach opisanych w polityce prywatności.

Odemnie czy ode mnie? Jak to zapamiętać?

Najprostszym sposobem jest znalezienie analogicznego przykładu, który nie sprawia nam kłopotów. W tym przypadku to bardzo łatwe! Inne wyrażenie zbudowane z przyimka od i dowolnego zaimka nie budzą wątpliwości, np. od niej, od ciebie.

Odemnie czy ode mnie? Już wszystko jasne! Przykłady użycia z literatury

Doskonale wiem, o czym mówisz – uśmiechnęła się. – Ale małe masz szanse na taką przyjemność. Nie potrafię ocenić twojego wieku, wiedźminie, ale zakładam, że jesteś grubo starszy, niż wskazywałby twój wygląd. Tym samym ta kobieta…
– Ta kobieta – przerwał zimno – zapewne wygląda teraz na grubo młodszą ode mnie.

Andrzej Sapkowski, Miecz przeznaczenia

Nie mamy czasu na przypuszczenia, Neumann. Mnie nie chodzi o szefa, diabli zresztą wiedzą, może on jest szefem. Pan wie, o kogo mi chodzi? O nieuchwytnego „J-23”. Kilkakrotnie byliśmy już o krok i zawsze udało mu się wymknąć. Od dwóch tygodni ma pan radiostację wrogiej agentury. Teraz wreszcie znalazł pan dziewczynę, którą mógłby pan mieć wcześniej po poddaniu tego krawca małej obróbce. I wymaga pan ode mnie, żebym się z pana cieszył.

Andrzej Zbych, Stawka większa niż życie

Artykuł Odemnie czy ode mnie? Jak zapiszesz to wyrażenie? został przygotowany przez zespół redakcyjny specjalizujący się w poradach językowych. Wszystkie zagadnienia językowe są weryfikowane na podstawie oficjalnych i aktualnych słowników języka polskiego. Informacje zawsze są sprawdzone oraz rzetelne. W tym tekście wyjaśniamy, dlaczego wyrażenie ode mnie jest poprawną formą, a odemnie – nie.

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwentka specjalizacji redaktorskiej na Wydziale Polonistyki. Studia wybrała dla literatury, skończyła – ze względu na językoznawstwo.

X