fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Odemnie czy ode mnie – jak to zapisać? Razem czy osobno

Odemnie czy ode mnie – jak to zapisać, by nie popełnić błędu? Razem czy osobno? Omawiane dziś wyrażenie przyimkowe piszemy… No właśnie jak? Czytajcie dalej, poznacie też prosty sposób na zapamiętanie poprawnego zapisu!

Poprawny zapis to pisownia rozłączna: ode mnie.

Odemnie czy ode mnie – jak się pisze? Razem czy osobno?

Ode mnie to wyrażenie przyimkowe (czyli połączenie przyimka z inną częścią mowy), które jest zbudowane z przyimka ode i zaimka mnie. Tego typu konstrukcje w języku polskim zasadniczo zapisujemy rozdzielnie, np. za kanapą, na wakacjach, pod blokiem, w torbie, obok cukierni. Dlaczego zasadniczo? Ponieważ od tej reguły istnieją wyjątki, np. łączna pisownia naprawdę.

Ode mnie czy odemnie? Przykłady

  • Odejdź ode mnie!
  • Ona nie dostała tych pieniędzy ode mnie.
  • On ode mnie ściąga!

Odemnie czy ode mnie? Już wszystko jasne! Przykłady użycia z literatury

Doskonale wiem, o czym mówisz – uśmiechnęła się. – Ale małe masz szanse na taką przyjemność. Nie potrafię ocenić twojego wieku, wiedźminie, ale zakładam, że jesteś grubo starszy, niż wskazywałby twój wygląd. Tym samym ta kobieta…
– Ta kobieta - przerwał zimno – zapewne wygląda teraz na grubo młodszą ode mnie.

Andrzej Sapkowski, Miecz przeznaczenia

Nie mamy czasu na przypuszczenia, Neumann. Mnie nie chodzi o szefa, diabli zresztą wiedzą, może on jest szefem. Pan wie, o kogo mi chodzi? O nieuchwytnego „J-23”. Kilkakrotnie byliśmy już o krok i zawsze udało mu się wymknąć. Od dwóch tygodni ma pan radiostację wrogiej agentury. Teraz wreszcie znalazł pan dziewczynę, którą mógłby pan mieć wcześniej po poddaniu tego krawca małej obróbce. I wymaga pan ode mnie, żebym się z pana cieszył.

Andrzej Zbych, Stawka większa niż życie

Napisane przez

Absolwentka specjalizacji redaktorskiej na Wydziale Polonistyki. Studia wybrała dla literatury, skończyła – ze względu na językoznawstwo.

X