fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Odemnie czy ode mnie – jak to zapisać? Razem czy osobno

Odemnie czy ode mnie – jak to zapisać, by nie popełnić błędu? Razem czy osobno? Omawiane dziś wyrażenie przyimkowe piszemy… No właśnie jak? Czytajcie dalej, poznacie też prosty sposób na zapamiętanie poprawnego zapisu!

Odemnie czy ode mnie? Razem czy osobno? Jak się pisze? Pisownia i ortografia. Słownik Polszczyzna.pl

Poprawny zapis to pisownia rozłączna: ode mnie.

Odemnie czy ode mnie – jak się pisze? Razem czy osobno?

Ode mnie to wyrażenie przyimkowe (czyli połączenie przyimka z inną częścią mowy), które jest zbudowane z przyimka ode i zaimka mnie. Tego typu konstrukcje w języku polskim zasadniczo zapisujemy rozdzielnie, np. za kanapą, na wakacjach, pod blokiem, w torbie, obok cukierni. Dlaczego zasadniczo? Ponieważ od tej reguły istnieją wyjątki, np. łączna pisownia naprawdę.

Ode mnie czy odemnie? Przykłady

  • Odejdź ode mnie!
  • Ona nie dostała tych pieniędzy ode mnie.
  • On ode mnie ściąga!

Historia ode

W wyrażeniu ode mnie kłopotliwy jest wyraz ode. Na pierwszy rzut oka trudno określić, co to za słowo, i przez to nie wiemy, jak je zapisać. Kiedy poznamy odpowiedź, wszystko stanie się jednak jasne. Ode to staropolska forma przyimka od, a jej historia związana jest z rozwojem jerów. Jery to krótkie samogłoski obecne w staropolszczyźnie, które nie przetrwały do naszych czasów. Mimo że nie mamy już z nimi do czynienia, wywarły duży wpływ na polską fleksję – nie tylko na omawianą oboczność od/ode, ale również bez/beze, w/we, nad/nade itd. Współcześnie ode zachowało się tylko w wyrażeniu ode mnie, w pozostałych przypadkach użyjemy formy od.

Sklep Nadwyraz.com

Odemnie czy ode mnie? Jak to zapamiętać?

Najprostszym sposobem jest znalezienie analogicznego przykładu, który nie sprawia nam kłopotów. W tym przypadku to bardzo łatwe! Inne wyrażenie zbudowane z przyimka od i dowolnego zaimka nie budzą wątpliwości, np. od niej, od ciebie.

Odemnie czy ode mnie? Już wszystko jasne! Przykłady użycia z literatury

Doskonale wiem, o czym mówisz – uśmiechnęła się. – Ale małe masz szanse na taką przyjemność. Nie potrafię ocenić twojego wieku, wiedźminie, ale zakładam, że jesteś grubo starszy, niż wskazywałby twój wygląd. Tym samym ta kobieta…
– Ta kobieta - przerwał zimno – zapewne wygląda teraz na grubo młodszą ode mnie.

Andrzej Sapkowski, Miecz przeznaczenia

Nie mamy czasu na przypuszczenia, Neumann. Mnie nie chodzi o szefa, diabli zresztą wiedzą, może on jest szefem. Pan wie, o kogo mi chodzi? O nieuchwytnego „J-23”. Kilkakrotnie byliśmy już o krok i zawsze udało mu się wymknąć. Od dwóch tygodni ma pan radiostację wrogiej agentury. Teraz wreszcie znalazł pan dziewczynę, którą mógłby pan mieć wcześniej po poddaniu tego krawca małej obróbce. I wymaga pan ode mnie, żebym się z pana cieszył.

Andrzej Zbych, Stawka większa niż życie

Zapraszamy do odkrywania tajników języka polskiego poprzez nasze artykuły.

Odkryj sekrety samogłosek – to nie tylko elementy alfabetu, lecz kluczowe składniki naszego języka. Nasz artykuł przybliży Ci znaczenie i rolę samogłosek w języku polskim. Zastanawiasz się, jak ważne są samogłoski w komunikacji? Sprawdź koniecznie!

Zachęcamy też do zapoznania się z innymi naszymi tekstami, które cieszą się dużą popularnością. Nie jesteś pewien, jak poprawnie pisać wyrażenia takie jak ślisko czy ślizgo czy napewno czy na pewno? A może zastanawiasz się, czy naprawdę pisze się razem, czy osobno? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszych publikacjach.

Poznaj też nasze narzędzie, które zapewni Ci szybkie sprawdzenie pisowni w Twoich tekstach. Serdecznie zapraszamy!

Napisane przez

Absolwentka specjalizacji redaktorskiej na Wydziale Polonistyki. Studia wybrała dla literatury, skończyła – ze względu na językoznawstwo.

X