fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

W ogóle czy wogóle? Wyjaśniamy, który zapis jest poprawny

Wiele osób każdego dnia zadaje sobie pytania: w ogóle czy wogóle? Jak to zapisać? W internecie można znaleźć naprawdę wiele różnych wariantów: łączny, rozdzielny, przez ó i u, ale poprawny sposób zapisu jest tylko jeden: w ogóle.

Czy wiesz, który zapis jest poprawny? W ogóle czy wogóle? - Polszczyzna.pl

Poprawny jest tylko zapis rozłączny: w ogóle.

W ogóle czy wogóle? Zacznijmy od początku

W ogóle to wyrażenie przyimkowe zbudowane z przyimka w oraz rzeczownika ogół (w miejscowniku liczby pojedynczej). Zgodnie z definicjami słownikowymi ma dwa znaczenia:

  1. ‘ogólnie, ujmując rzecz w całości, uogólniając; podsumowując’, np. A tak w ogóle to już nie pamiętam, o czym wtedy rozmawialiśmy; Wszyscy w ogóle, a on w szczególności, zasługują na drugą szansę.
  2. z przeczeniem ‘zupełnie, wcale, ani trochę, nic a nic’, np. W ogóle nie wstydzi się tego, że ściągał na egzaminie; Jutro w ogóle nie będzie słonecznie, cały dzień ma padać.

Warto przy tym wspomnieć o dwóch frazeologizmach charakterystycznych dla potocznej odmiany polszczyzny: i w ogóle, które znajduje się na końcu wypowiedzi i oznacza, że mamy coś jeszcze do powiedzenia, ale z tego rezygnujemy (Nigdzie nie idę, nie mam nastroju i w ogóle) oraz i w ogóle, i w szczególe, które informuje o tym, że wypowiedź dotyczy spraw zarówno ogólnych, jak i szczegółowych.

Wogóle czy w ogóle? I dlaczego… w ogóle

W języku polskim wyrażenia przyimkowe są zapisywane rozdzielnie, np. w szkole, za płotem, pod przykrywką, nad rzeką. W ogóle nie jest w ogóle wyjątkiem! Pomocne w zapamiętaniu poprawnej pisowni może być przywołanie analogicznych przykładów, np. na ogół, z ogółem.

Sklep Nadwyraz.com

W ogóle? A jak to wymówić?

Wyrażenie w ogóle sprawia nam kłopot nie tylko pod względem pisowni, lecz także wymowy. Aby nie popełnić błędu, należy położyć nacisk na przedostatnią sylabę (w ole) lub na trzecią sylabę od końca (w ogóle). Niepoprawne jest wymawianie tego wyrażenia jako wogle – taka wymowa stanowi zbytnie uproszczenie i jest niechlujna, a ponadto może przyczyniać się do utrwalenia błędnego sposobu zapisu.

Wogóle czy w ogóle? Już wszystko jasne!

Na końcu przedstawimy garść przykładów, by utrwalić wiedzę zawartą w naszym artykule:

Samochód w ogóle nie jest mi potrzebny, wystarczy mi rower.
Tak w ogóle to nie wiem nawet, jak masz na imię.
Może to dziwne, ale w ogóle nie pomyślałem, że to mogłeś być ty.

Sprawdź też, jak piszemy poprawnie: wziąć czy wziąść oraz na pewno czy napewno. Upewnij się, że w tych wyrazach nie robisz błędów. Oprócz tego przetestuj nasze jedyne w swoim rodzaju narzędzie, które umożliwia szybkie sprawdzanie pisowni!

Napisane przez

Absolwentka specjalizacji redaktorskiej na Wydziale Polonistyki. Studia wybrała dla literatury, skończyła – ze względu na językoznawstwo.

X