fbpx

Spowrotem czy z powrotem – razem czy osobno? Jak poprawnie zapisać to wyrażenie?

Poprawny jest tylko zapis rozłączny: z powrotem.
Spowrotem czy z powrotem? Jak poprawnie zapisać to wyrażenie? - Polszczyzna.pl

Spowrotem czy z powrotem? Razem czy osobno? Zacznijmy od początku

Z powrotem to wyrażenie przyimkowe zbudowane z przyimka z oraz odmienionego rzeczownika powrót. W języku polskim tego typu konstrukcje zapisujemy rozdzielnie, np. od mamy, pod przykrywką, za drogą. Warto zwrócić uwagę na to, że z powrotem ma dwa znaczenia słownikowe:

  1. ‘w kierunku powrotnym’, np. Zapomniałam kluczy, więc biegnę z powrotem do domu i zaraz będę w biurze.
  2. ‘na nowo’, np. Upięcie jej się nie spodobało, więc rozpuściła włosy i z powrotem je związała.
Sklep Nadwyraz.com

Spowrotem czy z powrotem? Dlaczego mamy z tym taki kłopot?

Problemy z zapamiętaniem poprawnej – rozłącznej – pisowni wynikają prawdopodobnie z tego, że w języku polskim mamy kilka wyrazów, które mogą wprowadzać zamieszanie. Podobnie wyglądające zaimki odnoszące się do miejsca, typu znad oraz stąd, stamtąd, zapisywane są łącznie (w staropolszczyźnie: ztąd; ztamtąd; głoska z uległa ubezdźwięcznieniu; dziś takie zapisy są oczywiście błędne). Z powrotem to jednak wyrażenie przyimkowe, a nie zaimek, więc jedyny poprawny zapis jest rozdzielny.

Uwaga na pleonazmy!

Przy omawianiu wyrażenia z powrotem nie można nie powiedzieć kilku słów o pleonazmach. Pleonazmy (zwane potocznie masłem maślanym) to wyrażenia składające się z wyrazów, które oznaczają to samo lub prawie to samo. Klasyfikowane są jako błędy, ponieważ zawierają w sobie powtórzenie treści, a taki nadmiar jest niewskazany ze względów stylistycznych.

Do najpopularniejszych pleonazmów można zaliczyć np. okres czasu (wyrazy okres i czas oznaczają w tym kontekście to samo), cofać się do tyłu (jeśli się cofamy, to zawsze w tył), zabić na śmierć (czasownik zabić ma w sobie informację o tym, że ktoś umarł; na śmierć można np. pobić) oraz oczywiście wracać z powrotem. Jak już wspomnieliśmy, z powrotem oznacza ruch w kierunku powrotnym, czasownik wracać – również. Z powrotem możemy iść, biec, jechać itd., ale nie wracać!

Jeśli jesteście zainteresowani innymi przykładami pleonazmów, zapraszamy do zapoznania się z Raportem 100 najczęściej popełnianych błędów językowych w Internecie: 100 najczęściej popełnianych błędów w Internecie w 2018 roku.

Artykuł Spowrotem czy z powrotem? Jak poprawnie zapisać to wyrażenie? został przygotowany przez zespół redakcyjny specjalizujący się w poradach językowych. Wszystkie zagadnienia językowe są weryfikowane na podstawie oficjalnych i aktualnych słowników języka polskiego. Informacje zawsze są sprawdzone oraz rzetelne. W tym tekście wyjaśniamy, dlaczego wyrażenie z powrotem jest poprawną formą, a spowrotem – nie.

Pisownia „z powrotem” – dodatkowe informacje

Pamiętajmy o tym, że język polski jest jednym z najtrudniejszych języków na świecie. Nie bez powodu więc często zdarza się, że trudno jest nam zapamiętać wszystkie zasady poprawnej polszczyzny. W celu regularnego przypominania sobie wszystkich podstawowych zasad powstała nasza strona internetowa, na której można znaleźć wiele ciekawych artykułów dotyczących poprawnej pisowni i nie tylko. Zazwyczaj młodzi ludzie szukają odpowiedzi dotyczące poprawnej pisowni różnorodnych słów właśnie poprzez internet. W tym celu wpisują frazy „jak się pisze z powrotem spowrotem słownik”, „spowrotem czy z powrotem”, „jestem spowrotem czy z powrotem słownik ortograficzny”, „spowrotem czy z powrotem pisownia”, „pisownia z powrotem”, „spowrotem jak sie pisze”, „spowrotem z powrotem”, „spowrotem jak się pisze”, „spowrotem cz z powrotem”, „spowrotem pisownia”. Nierzadko zdarza się również, że nie wiemy, jak poprawnie pisać naprawde, bądź nie posiadamy wystarczającej wiedzy dotyczącej takiej części mowy jak zaimki osobowe lub samogłoska. W takiej sytuacji poprawianie błędów online dzięki naszemu specjalnemu programowi z pewnością okaże się rewelacyjne!

W dzisiejszej dobie internet jest bez wątpienia skarbnicą wiedzy. Zauważyliśmy, że równie często w wyszukiwarkę wpisywane są różne frazy z błędami, takie jak „spowrotem spowrotem”, „z powrtoem”, „z powrotem z powrotem”, „sporwrotem”, „wrócić z powrotem”, „z porotem”, „spowrote”, „zpowrotem”, „z.powrotem”, „spowrtoem”, „spowrotrm”, „zpowrtoem”, „spowritem”, „spowtotem”, „spowortem”, „spowroten” czy też spowrtotem”. Takie błędy są oczywiście niezwykle rażące, w związku z czym zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami, dzięki którym nie będziesz popełniał również takich błędów jak napewno czy na codzien. Nasze artykuły pomogą również rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego, czy pisać poprostu czy po prostu lub odrazu czy od razu. Można poznać także rodzaje przydawek oraz wiele innych, równie wartościowych treści.

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwentka specjalizacji redaktorskiej na Wydziale Polonistyki. Studia wybrała dla literatury, skończyła – ze względu na językoznawstwo.

X