Spektrum – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia
Termin spektrum to dość szerokie pojęcie odnoszące się do wielu kwestii. W polszczyźnie występuje zarówno w języku ogólnym, jak i jako fachowe określenie pewnego zjawiska. Czym jest owo spektrum? Czy ten wyraz ma jakieś synonimy? Wszystkiego o wyrazie spektrum dowiecie się z treści niniejszego artykułu.
Spektrum – etymologia słowa
Słowo spektrum wywodzi się od łacińskiego spectrum, co oznacza ‘duch, zjawa, widmo’.
Spektrum – czyli co? Co to jest? Co to znaczy? Definicja słowa
Na początku trzeba zaznaczyć, że w liczbie pojedynczej słowo spektrum jest nieodmienne. Natomiast odmienia się w liczbie mnogiej.
1 W języku polskim spektrum to inaczej uporządkowany zbiór jakichś zjawisk, pojęć itp. rozpatrywany w całości.
2Spektrum to także zakres lub zasięg jakiegoś zjawiska.
3W fizyce obraz uzyskany w wyniku rozszczepienia światła, nazywany widmem optycznym, to również spektrum, a mówiąc precyzyjniej – widmo spektroskopowe. W naturze można to zaobserwować pod postacią tęczy. Barwy składające się na to zjawisko noszą nazwę spektralnych (lub inaczej prostych).
Spektrum – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest spektrum, co to znaczy, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.
- Paleta,
- wachlarz,
- mozaika,
- zbiór,
- zakres,
- komplet,
- panoptikum.
Spektrum – wyrazy pokrewne
- Spektralny,
- spektroskop,
- spektroskopia,
- spektralność,
- spektrograf,
- spektrografia,
- spektrogram,
- spektrometr,
- spektrometria.
Przykłady użycia wyrazu spektrum z literatury i prasy
O Esterze mówiono, że miała piękną postać. I oczywiście może to oznaczać, że posiadała piękną sylwetkę lub że jej figura była rzeczywiście dobrze ukształtowana, wszystko miała, jak należy. Tylko jednocześnie nie chodzi nam o to, by zatrzymać się tylko na jej fizyczności, na atrakcyjności jej ciała, choć to jasne, że ten aspekt jej piękna jest z pewnością ważny. W tym określeniu kryje się jednak coś jeszcze, coś bardzo ciekawego dla nas.
Lubię czytać Pismo Święte w ten sposób, że patrzę, w jakim kontekście pojawia się dane słowo. Co więcej, wyszukuję sobie często wszystkie inne miejsca w Biblii, w których to słowo zostało użyte i również sprawdzam kontekst, w jakim występuje. Tym sposobem można zobaczyć pewne spektrum tematów i zagadnień, do których Biblia odnosi to konkretne wyrażenie. Jeśli więc weźmiemy słowo „postać”, które pojawia się w cytowanym określeniu Estery, okazuje się, że ten wyraz często używany jest w Księdze Sędziów, kiedy mowa o tym, że ktoś jest dzieckiem królewskim.
Adam Szustak OP, Projekt Estera. Czym jest piękno kobiety?
W przeszłości podejmowano wiele prób stworzenia systemów uporządkowania kolorów. Isaac Newton był pierwszym człowiekiem, któremu udało się za pomocą pryzmatu rozszczepić światło na barwne części składowe. Spektrum widma rozpoczynającego się kolorem czerwonym i kończącego fioletowym nie zawiera magenty , ponieważ nie stykają się w nim jego krańcowe kolory.
Pozwólmy przemówić kolorom, „Enter” nr 1