fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Okarze się czy okaże się? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Wybór między ż a rz to jeden z ortograficznych problemów dotyczących poprawnego zapisu słów. W wymowie brzmią identycznie, więc łatwo można się pomylić. Jak prawidłowo zapisać to słowo, żeby nie popełnić błędu ortograficznego? Okarze się czy okaże się? Która z nich jest poprawna? O tym możecie przeczytać w poniższym tekście.

Okarze się czy okaże się? Jak poprawnie to zapisać?

Poprawna jest tylko forma okaże się.

Okarze się czy okaże się? Poprawna forma

Poprawną formą zapisu tego wyrażenia jest wyłącznie pisownia z użyciem ż. Wyjaśnia to obowiązująca w języku polskim reguła, zgodnie z którą zapis ż stosujemy wtedy, gdy w wyrazie pokrewnym lub w innej formie tego samego słowa wymienia się ono na z. tutaj następuje wymiana okazać się – okaże się. Z tej racji poprawną formą pisowni wyrażenia okaże się jest wyłącznie zapis przez ż.

Czasownik okaże w tym przypadku występuje w połączeniu z formą zaimka zwrotnego się. W zdaniach może występować również bez niego.

Zwrot okaże się stosowany jest w kontekście, gdy mówimy, że po zrobieniu czegoś, coś stanie się jasne, oczywiste. Oznacza także dać się poznać jako ktoś lub coś.

Okarze się czy okaże się? Przykłady zdań

  • Przymierz tę sukienkę. Wtedy okaże się czy na Ciebie pasuje.
  • W tej sprawie zapewne znowu okaże się, że to ja jak zwykle mam rację.
  • Gdy odpowiecie na te kilka pytań, okaże się kto przeczytał lekturę, a kto nie.
  • Wątpię, że to, co mówisz i obiecujesz kiedykolwiek okaże się prawdą!

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X