fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Dizajn czy design? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Obecność anglicyzmów w języku polskim nie należy już do nowości. Pojawiają się one w bardziej lub mniej spolszczonej pisowni lub pozostają przy tej oryginalnej. A jak to jest w przypadku określenia wyglądu lub formy przedmiotów użytkowych, także ich projektowania? Która forma pisowni jest prawidłowa? Dizajn czy design? Odpowiedź wraz z wyjaśnieniem znajdziecie w niniejszym artykule.

Design czy dizajn - jak to zapisać? Jak się pisze? Poprawna forma. Słownik Polszczyzna.pl

Poprawne są obie formy  dizajn i design.

Dizajn czy design? Poprawna forma

Zarówno forma design, jak i dizajn, mogą być stosowane w języku polskim. Obie są jednakowo poprawne. Pierwsza z wymienionych form, czyli design, została zapożyczona bezpośrednio z języka angielskiego, natomiast druga, czyli dizajn, została spolszczona. Warto również podkreślić fakt, iż obie wersje omawianego słowa podlegają odmianie przez przypadki, zgodnie z zasadami polskiej deklinacji.

Design (bądź dizajn) to inaczej zajmowanie się wzornictwem przemysłowym. Dizajn (bądź design) to również określenie jakiegoś konkretnego wzoru lub projektu wyrobu przemysłowego. Pojęciem tym określa się też stylistykę danego projektu lub przedmiotu, a także zespół cech charakterystycznych dla konkretnego projektanta lub firmy, które wyróżniają go spośród innych.

Słowo pochodzi od łacińskiego designare, co oznacza  ‘wyznaczać’, ‘mianować’. Jednak do języka polskiego trafiło bezpośrednio z języka angielskiego wraz z napływem nowoczesnych wzorów przemysłowych i produktów zagranicznych.

Sklep Nadwyraz.com

Dizajn czy design? Przykłady zdań

  • W ofercie tego sklepu pojawiły się damskie torebki o ciekawym designie.
  • Duże zainteresowanie tym produktem jest spowodowane jego niezwykłym dizajnem.
  • Jestem pod wrażeniem designu tego wnętrza.
  • Dzięki eleganckiemu dizajnowi te buty są bardzo popularne.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.