fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Hajs czy chajs? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Kasa, szmal, forsa, to najpopularniejsze potoczne określenia pieniędzy. Jednak jest jeszcze jedno, które także jest dość powszechne. To właśnie ono jest tematem niniejszego poradnika językowego. W jaki sposób poprawnie zapisać to słowo? Hajs czy chajs? Odpowiedź na to pytanie oraz wszelkie potrzebne wyjaśnienia znajdziecie poniżej.

Hajs czy chajs? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma hajs.

Hajs czy chajs? Poprawna forma

Jedyny prawidłowy zapis rzeczownika hajs to ten przy użyciu h.

Poprawny zapis rzeczownika hajs, a więc ten przez h, wyjaśnia prawdopodobne pochodzenie tego słowa. To właśnie tam możemy znaleźć wytłumaczenie, dzięki któremu dowiemy się dlaczego tę potoczną nazwę pieniędzy zapisujemy w taki sposób.

Słowo hajs nie ma do końca jasno ustalonej etymologii. Przypuszcza się, że hajs być może wywodzi się z języka niemieckiego. Znajdziemy tam przymiotnik heiß, który oznacza gorący.

Wyraz hajs początkowo występował w slangu młodzieżowym oraz wśród twórców niektórych nurtów muzycznych. Z tych środowisk zaczął jednak coraz bardziej przenikać do potocznej polszczyzny. Dlatego też często pojawia się nie tylko w mowie potocznej pozostałych użytkowników języka polskiego, ale nawet we współczesnej literaturze.

Warto zapamiętać jeszcze jedną ważną z językowego punktu widzenia informację. To słowo nie posiada liczby mnogiej – występuje tylko w liczbie pojedynczej.

Sklep Nadwyraz.com

Hajs czy chajs? Przykłady zdań

  • Brakuje mi trochę hajsu na nową książkę.
  • Na urodziny dostałem hajs od mojej siostry.
  • Nie szastaj tak hajsem, bo wszystko wydasz od razu. Lepiej trochę zaoszczędzić.
  • Jak myślisz, czy wystarczy Ci hajsu na tę płytę?

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.