fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Rzadnej czy żadnej? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Wybór między „ż” a „rz” to jeden z ortograficznych problemów dotyczących poprawnego zapisu słów. Jak poprawnie zapisać zaimek, który wyraża brak kogoś lub czegoś? Odpowiedź w poniższym tekście.

Rzadnej czy żadnej? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma żadnej.

Rzadnej czy żadnej? Poprawna forma

Słowo żadnej zalicza się do zaimków. Żadnej pisane jest przez ż niewymienne.

Nie istnieje żadna reguła, która mogłaby tę pisownię uzasadniać, więc trzeba się jej po prostu nauczyć i zapamiętać. To jedyna metoda.

Żadnej to zaimek rodzaju żeńskiego odmieniony w trzeciej osobie liczby pojedynczej. Drugi wariant w tej osobie to żadnego.

W języku polskim zaimek żadnej występuje w zdaniach przeczących, w których wyraża brak kogoś lub czegoś. Pełni w nich funkcję przydawki.

Rzadnej czy żadnej? ? Przykłady zdań

  • Nie widzę żadnej szansy na rozwiązanie mojego problemu.
  • Nie mam żadnej nowej książki.

Sklep Nadwyraz.com

Rzadnej czy żadnej? Przykład z literatury

No więc biedzili się na całe gardło nad butelką ze środkiem na moskity, próbując zrozumieć, jak się go stosuje. W końcu nasi geniusze z Reichu wpadli na odkrywczy pomysł, że należy się wysmarować. No i wysmarowali się, a potem poszli spać. Żaden jednak nie pospał. Wszyscy się oganiali od moskitów i klęli albo w miarę poprawnie na cztery litery, albo perfekcyjnym: "Hasta la vista, baby".

Wojciech Cejrowski, Podróżnik WC. Wydanie II poprawione

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.