fbpx

Rzadnej czy żadnej? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Wybór między „ż” a „rz” to jeden z ortograficznych problemów dotyczących poprawnego zapisu słów. Jak poprawnie zapisać zaimek, który wyraża brak kogoś lub czegoś? Odpowiedź w poniższym tekście.

Rzadnej czy żadnej? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma żadnej.
Sklep Nadwyraz.com

Rzadnej czy żadnej? Poprawna forma

Słowo żadnej zalicza się do zaimków. Żadnej pisane jest przez ż niewymienne.

Nie istnieje żadna reguła, która mogłaby tę pisownię uzasadniać, więc trzeba się jej po prostu nauczyć i zapamiętać. To jedyna metoda.

Żadnej to zaimek rodzaju żeńskiego odmieniony w trzeciej osobie liczby pojedynczej. Drugi wariant w tej osobie to żadnego.

W języku polskim zaimek żadnej występuje w zdaniach przeczących, w których wyraża brak kogoś lub czegoś. Pełni w nich funkcję przydawki.

Rzadnej czy żadnej? ? Przykłady zdań

  • Nie widzę żadnej szansy na rozwiązanie mojego problemu.
  • Nie mam żadnej nowej książki.

Rzadnej czy żadnej? Przykład z literatury

No więc biedzili się na całe gardło nad butelką ze środkiem na moskity, próbując zrozumieć, jak się go stosuje. W końcu nasi geniusze z Reichu wpadli na odkrywczy pomysł, że należy się wysmarować. No i wysmarowali się, a potem poszli spać. Żaden jednak nie pospał. Wszyscy się oganiali od moskitów i klęli albo w miarę poprawnie na cztery litery, albo perfekcyjnym: „Hasta la vista, baby”.

Wojciech Cejrowski, Podróżnik WC. Wydanie II poprawione

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X