fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Masochista – kto to jest? Definicja, synonimy, słownik

Kto to jest masochista? Od czego wzięło się to określenie? Jakie zachowania są charakterystyczne dla masochisty? Czy ma coś wspólnego z sadystą? O tym wszystkim przeczytacie w poniższym tekście.

Matnia - co to jest? Definicja, synonimy, słownik Polszczyzna.pl

Masochista – co to jest? Definicja słowa

1Masochistą nazywa się człowieka, który odczuwa podniecenie seksualne na skutek cierpienia zadawanego mu w czasie stosunku płciowego przez partnera lub partnerkę. Tylko taki kontakt seksualny jest w stanie zaspokoić masochistę. Masochista doznaje satysfakcji seksualnej tylko pod wpływem upokorzenia i bólu (zarówno fizycznego, jak i psychicznego). W seksuologii i psychiatrii zachowanie to jest klasyfikowane jako zboczenie.

2Natomiast gdy mowa o masochiście w innym znaczeniu, wówczas określenie to oznacza osobę, która znajduje satysfakcję w odczuwaniu cierpienia jako takiego w ogóle. Zachowanie masochisty przejawia się znajdowaniem przyjemności w zadawaniu cierpień samemu sobie lub w poddawaniu się im. Tutaj jednak zachowanie to nie występuje na podłożu seksualnym.


Masochista – wyrazy pokrewne

  • Masochistyczny,
  • masochistycznie,
  • masochizm,
  • masochistka.

Masochista – pochodzenie wyrazu, czyli o etymologii

Masochista to określenie pochodzące od wyrazu masochizm. Nazwa masochizm z kolei, która jest jednym z rodzajów zaburzeń preferencji seksualnych, pochodzi od nazwiska Leopolda Sachera-Masocha, XIX-wiecznego austriackiego powieściopisarza, ówcześnie bardzo popularnego. Bohaterki i bohaterowie jego książek często byli poniżani seksualnie przez swych partnerów. Właśnie to jest tropem do wyjaśnienia, kim jest masochista.

Sklep Nadwyraz.com

Masochista a sadysta

Choć oba określenia są ściśle ze sobą powiązane, to stanowią one swoje przeciwieństwa. Bowiem sadystą jest człowiek, który osiąga satysfakcję seksualną, znęcając się nad partnerem lub partnerką, a także osoba, która lubi znęcać się nad innymi psychicznie lub fizycznie (bez podtekstu seksualnego). Sadystą może być i kobieta, i mężczyzna. Nazwa sadyzm pochodzi od nazwiska Markiza de Sade'a, francuskiego powieściopisarza żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku.

Sadomasochizm

Sadomasochizm to zboczenie seksualne polegające na równoczesnym przejawianiu skłonności zarówno sadystycznych, jak i masochistycznych.

Masochista – kolokacje, czyli popularne połączenia z tym słowem

  • Masochista i sadystka,
  • masochiści i fetyszyści,
  • sadyści i masochiści,
  • masochistka i sadysta.

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia wyrazu masochista

Bruno Schultz był zadeklarowanym masochistą uważanym za kłopotliwego klienta przez prostytutki z Drohobycza. Korzystając bowiem z ich usług, przynosił ze sobą pejcz i kazał się chłostać.

Sławomir Koper, Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej

Właśnie w drzwiach znikały plecy innego nieszczęśnika. Mogłam łowić uchem chroboty, szczęki i pojękiwania czyli to, co działo się za drzwiami opatrzonymi tabliczką "gabinet zabiegowy", nie jestem masochistką, dentysty się boję i decyduję się na wizytę dopiero wtedy, gdy niewyraźne ćmienie odmienia się w jasny, wyraźny ból, nie rokujący żadnych nadziei na samoistne ustąpienie.

Ewa Nowacka, Małe kochanie, wielka miłość

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.