fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Staropolskie imiona, czyli imiona, które urzekły czytelników serwisu Polszczyzna.pl

Czy staropolskie imiona rzeczywiście odeszły już do lamusa? Przygotowaliśmy dla Was kilka z nich, które wskazaliście jako najbardziej urzekające. Wyjaśniamy także, jakimi cechami według księgi imion charakteryzują się osoby, które je noszą.

Staropolskie imiona, czyli imiona, które urzekły czytelników serwisu polszczyzna.pl

Pięć staropolskich imion damskich:

  • Dobrochna – słowiańskie imię, które pochodzi od imienia Dobrosława. Oznacza kobietę cieszącą się dobrą sławą. Swoje imieniny obchodzi 9 lutego. Jeżeli lubicie kobiety, które dominują w związku, Dobrochna będzie dla Was odpowiednią partnerką.
  • Mszczuja – prawdopodobnie damski odpowiednik utworzony od męskiego imienia Mściwuj. Oznacza kobietę mądrą, szlachetną i delikatną. Kwiaty dla Mszczui z okazji imienin można przynosić 2 czerwca.

  • Gniewosądka – znaczenie tego imienia nasuwa się samo. Jest to najprawdopodobniej żeński odpowiednik innego staropolskiego imienia, jakim jest Gniewomir. Gniewosądka i Gniewomir wspólnie świętują swoje imieniny 8 lutego.
  • Pężyrka – imię to oznacza kobietę, która idzie własną drogą życia. Posiadaczki tego staropolskiego imienia charakteryzują się walecznym sercem, zwłaszcza jeżeli chodzi o rodzinę. „Wszystkiego najlepszego!” możemy życzyć Pężyrce 20 maja.
  • Nawojka – czyli odpowiednik dzisiejszej Natalii. Charakteryzuje wszystkie waleczne kobiety, które wiedzą, czego chcą. Męskim odpowiednikiem Nawojki jest imię Nawoj, a 22 sierpnia to dzień jej imienin. Wiecie, że właśnie tak na imię miała pierwsza studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego?

Najciekawsze staropolskie imiona męskie, które wskazaliście, to:

  • Czcibor – jest to słowiańskie imię, które nosił między innymi brat Mieszka I, i I oznacza osobę, która czci walkę (bor – walka). Swoje imieniny mężczyzna o tym dumnym imieniu obchodzi 12 listopada.
  • Sambor – słowiańskie imię, które po podziale na dwa człony oznacza ‘samotnie walczący’. Wśród znanych osób noszących to imię możemy wyróżnić aktora Sambora Czarnotę. Pamiętajmy o wszystkich mężczyznach o tym imieniu 25 października w dzień ich imienin.
  • Cieszymir – imię to określa człowieka spokojnego i radosnego. Nic dziwnego! Cieszymir oznacza osobę, która raduje się, gdy jest spokój i cisza. Data imienin Cieszymira to 24 sierpnia.

  • Jarogniew/Jarogniewa – sam wydźwięk tych staropolskich imion sugeruje już ich znaczenie: bardzo srogi gniew. W kalendarzu imię Jarogniew znajdziemy pod datą 12 czerwca.
  • Gniewomir – zdecydowanie najczęściej podawany przez Was przykład staropolskiego męskiego imienia. Oznacza ono osobę, która panuje nad gniewem. W 2017 roku przyszło na świat aż 38 Gniewomirów, a w 2018 – 20. Jeżeli chcecie złożyć życzenia imieninowe Gniewomirowi, musicie poczekać do 8 lutego.

Które staropolskie imiona spośród tej dziesiątki przypadły Wam do gustu najbardziej? ? A może chcecie coś dorzucić do tej listy? Chętnie ją zaktualizujemy. Czekamy na propozycje!

?

Napisane przez

Miłośniczka Polskiego Języka Migowego, czeskiej kultury i zespołu Bon Jovi. Interesuje się sztuką, dziedzictwem kulturowym i organizacją wydarzeń kulturalnych. Relaksuje się, pisząc teksty, czytając poezję i pijąc kawę.

X