Staropolskie imiona, czyli imiona, które urzekły czytelników serwisu Polszczyzna.pl
Czy staropolskie imiona rzeczywiście odeszły już do lamusa? Przygotowaliśmy dla Was kilka z nich, które wskazaliście jako najbardziej urzekające. Wyjaśniamy także, jakimi cechami według księgi imion charakteryzują się osoby, które je noszą.
Pięć staropolskich imion damskich:
- Dobrochna – słowiańskie imię, które pochodzi od imienia Dobrosława. Oznacza kobietę cieszącą się dobrą sławą. Swoje imieniny obchodzi 9 lutego. Jeżeli lubicie kobiety, które dominują w związku, Dobrochna będzie dla Was odpowiednią partnerką.
- Mszczuja – prawdopodobnie damski odpowiednik utworzony od męskiego imienia Mściwuj. Oznacza kobietę mądrą, szlachetną i delikatną. Kwiaty dla Mszczui z okazji imienin można przynosić 2 czerwca.
- Gniewosądka – znaczenie tego imienia nasuwa się samo. Jest to najprawdopodobniej żeński odpowiednik innego staropolskiego imienia, jakim jest Gniewomir. Gniewosądka i Gniewomir wspólnie świętują swoje imieniny 8 lutego.
- Pężyrka – imię to oznacza kobietę, która idzie własną drogą życia. Posiadaczki tego staropolskiego imienia charakteryzują się walecznym sercem, zwłaszcza jeżeli chodzi o rodzinę. „Wszystkiego najlepszego!” możemy życzyć Pężyrce 20 maja.
- Nawojka – czyli odpowiednik dzisiejszej Natalii. Charakteryzuje wszystkie waleczne kobiety, które wiedzą, czego chcą. Męskim odpowiednikiem Nawojki jest imię Nawoj, a 22 sierpnia to dzień jej imienin. Wiecie, że właśnie tak na imię miała pierwsza studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego?
Najciekawsze staropolskie imiona męskie, które wskazaliście, to:
- Czcibor – jest to słowiańskie imię, które nosił między innymi brat Mieszka I, i I oznacza osobę, która czci walkę (bor – walka). Swoje imieniny mężczyzna o tym dumnym imieniu obchodzi 12 listopada.
- Sambor – słowiańskie imię, które po podziale na dwa człony oznacza ‘samotnie walczący’. Wśród znanych osób noszących to imię możemy wyróżnić aktora Sambora Czarnotę. Pamiętajmy o wszystkich mężczyznach o tym imieniu 25 października w dzień ich imienin.
- Cieszymir – imię to określa człowieka spokojnego i radosnego. Nic dziwnego! Cieszymir oznacza osobę, która raduje się, gdy jest spokój i cisza. Data imienin Cieszymira to 24 sierpnia.
- Jarogniew/Jarogniewa – sam wydźwięk tych staropolskich imion sugeruje już ich znaczenie: bardzo srogi gniew. W kalendarzu imię Jarogniew znajdziemy pod datą 12 czerwca.
- Gniewomir – zdecydowanie najczęściej podawany przez Was przykład staropolskiego męskiego imienia. Oznacza ono osobę, która panuje nad gniewem. W 2017 roku przyszło na świat aż 38 Gniewomirów, a w 2018 – 20. Jeżeli chcecie złożyć życzenia imieninowe Gniewomirowi, musicie poczekać do 8 lutego.
Być może zainteresuje Cię również tekst: Liliana czy Lilianna? Paula czy Paulina? Imiona mylone oraz imiona w kilku wariantach
Które staropolskie imiona spośród tej dziesiątki przypadły Wam do gustu najbardziej? ? A może chcecie coś dorzucić do tej listy? Chętnie ją zaktualizujemy. Czekamy na propozycje!
?