fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Zaimek oraz zaimki – podział i rodzaje, czyli wszystko, co warto o nich wiedzieć

Zaimki pomagają nam unikać powtórzeń i zastępują kilka rodzajów mowy. Ich odmiana niejednego przyprawia o porządny ból głowy, ponieważ wpływa na nią kilka czynników. To właśnie zaimki są bohaterami dzisiejszego artykułu. Przygotowaliśmy dla Was informacje na temat ich podziału i rodzajów. Zapraszamy do czytania.

Zaimki i zaimek - podział, przykłady i rodzaje. Zaimek - co to jest? Pytania Polszczyzna.pl

Zaimek – co to jest? 

Zaimki to część mowy, która może zastępować rzeczownik, przymiotnik, przysłówek lub liczebnik.

Zaimek – przykłady

Ze względu na to, jaką część mowy zastępują, wyróżniamy zaimki:

  • rzeczowne, czyli zastępujące rzeczowniki. Te zaimki odmieniamy przez przypadki. Przykłady zaimków rzeczownych to: ja, ty, my, wy, oni itd.
  • przymiotne, czyli zastępujące przymiotniki. Najczęściej odpowiadają na pytania: jaki?, jakie?, czyj?. Są odmienne przez przypadki, liczby i rodzaje. Przykłady to: mój, twój, tamten itd.
  • liczebne, czyli zastępujące liczebniki. Odpowiadają na pytania ile?, ilu?. Przykłady to: iluś, tylu, tyle itd.
  • przysłowne, czyli zastępujące przysłówki. Jak zatem łatwo się domyślić, dotyczą miejsca, czasu i sposobu. Przykłady to: tam, wtedy, którędy itd.

Zaimki i ich funkcje

Obok podstawowego podziału zaimków, który został opisany wyżej, mamy również ten, którego możemy dokonać ze względu na funkcje, jakie pełnią. I tak, wyróżniamy zaimki:

  • zaimki dzierżawcze: mój, twój, jego, jej, nasz, wasz, ich itd. Przykładowe zdanie: Mój chłopak zdecydował się wziąć też jej walizkę.
  • zaimki osobowe: ja, ty, ona, ono, my, oni, one itd. Przykładowe zdanie: Ja właściwie nie wiem, jaki on ma dziś nastrój.
  • zaimki zwrotne: się, siebie, sobie itd. Przykładowe zdanie: Od czasu do czasu lubię siebie trochę rozpieszczać.
  • zaimki pytające: kto?, co?, jaki?, który?, gdzie?, kiedy? itd. Za ich pomocą, jak zapewne łatwo się domyślić, tworzymy pytania. Przykładowe zdanie: Kto Ci tak powiedział?.

  • zaimki nieokreślone: jakiś, gdzieś, kiedykolwiek itd. Poznajemy je najczęściej po końcówce lub -kolwiek. Przykładowe zdanie: Czy któryś artykuł na serwisie Polszczyzna.pl jest Twoim ulubionym?.
  • zaimki wskazujące: ten, tamten, tamta itd. Bardzo często używamy ich podczas rozmowy, gdy możemy coś wskazać gestem lub nawiązujemy do tematu, o którym wcześniej była mowa. Przykładowe zdanie: Jak ty ustawiłaś tamte buty?.
  • zaimki przeczące: niczyj, żaden, nigdy, donikąd itd. Przykładowe zdanie: To naprawdę nie jest niczyj problem.
  • zaimki względne, które służą jako łącznik zdania podrzędnego ze zdaniem nadrzędnym. Odpowiadają na pytania: kto?, co?, jaki?, jaka?, jakie?, który?, która?, które?, czyj?, czyja?, czyje?, ile?, ilu?, jak?, gdzie?, kiedy?. Przykładowe zdanie: Wybraliśmy taki nocleg, który był blisko morza.
  • zaimki uogólniające: wszyscy, wszystkie, wszystko, każdy itd. Przykładowe zdanie: Wszystko albo nic.

Zaimek. Dłuższe i krótsze formy zaimków

Niektóre z zaimków mają również swoją dłuższą formę i to właśnie z nimi bardzo często mamy problem. Mowa oczywiście o: mimnie, ci tobie, mujemu/niemu, cięciebie, jejniej.

Wbrew pozorom zasada ich użycia wcale nie jest trudna. W tym przypadku należy jedynie pamiętać o tym, że dłuższych form używamy:

  • na początku zdania: Mnie się bardzo nie podoba zachowanie tego dziecka,
  • na końcu zdania, gdy chcemy coś mocno zaakcentować: Ja dałam to jemu (a nie innym osobom),
  • kiedy używamy przeciwstawień: On kupił to mnie, a nie jej,
  • gdy zaimek występuje samodzielnie: – Komu to dałeś? – Jej!,
  • gdy łączymy zaimek z przyimkiem: Przepraszam, do mnie mówisz?.

W krótszej formie zaimki występują natomiast, gdy:

  • odnosimy się do rzeczownika rodzaju nijakiego: Ona mi to dała,
  • występuje w środku lub na końcu zdania: Ja naprawdę nie mogę ci powiedzieć,
  • bezpośrednio po czasownikach: Zrobiłam ci herbatę w twoim ulubionym kubku.

Mamy nadzieję, że takie małe kompendium wiedzy na temat podziałów i rodzajów zaimków przypadnie Wam do gustu i sprawi, że już nigdy nie będą stanowiły one dla Was kłopotu. Co więcej, liczymy też na to, że wręcz okażą się one zrozumiałe na tyle, abyście mogli edukować społeczeństwo w tym zakresie.

A jakie błędne użycie zaimków sprawia, że macie gęsią skórkę?

Zaimki – podsumowanie rozważań

Skoro objaśniliśmy już, czym właściwie są zaimki polskie i w jaki sposób się odmieniają oraz jak przedstawia się ich podział, warto również zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Zaimki w języku polskim potrafią przysporzyć wielu problemów. Dobrze pokazują to wyszukiwania, na których podstawie udało nam się ustalić, że do najczęściej wpisywanych haseł należą między innymi: "zainek liczby mnogiej", "odmiana zaimka ja", "na co odpowiada zaimek przykłady", "jakie są zaimki przykłady", "co to zaimki zwrotne polski", "zaimek dzierżawczy polski", "zaimek osobowy polski", "zaimek to", "zaimek co to jest", "zaimek przysłowny przykłady", "zaimki względne polski", "zaimki osobowe odmiana", "zaimek ja", "zaimki pytające polski", "typy zaimków", "zaimek mi", "zaimek rzeczowny przykłady", "zaimki przysłowne przykłady", "odmiana zaimków przez przypadki", "zaimek odpowiada na pytanie". Pokazuje to, że internauci są zainteresowani tego rodzaju informacjami. Chcąc dowiedzieć się na przykład, co to są zaimki odmienne i nieodmienne lub na jakie pytanie odpowiada zaimek, wystarczy wpisać: "co to jest zaimek przymiotny?", "rodzaje zaimków", "co to zaimek liczebny", "na jakie pytania odpowiada zaimek", "zaimek pytania", "zaimki dzierżawcze polski", "wszystkie zaimki osobowe polski", "zaimki przymiotne", "zaimki rzeczowne", "przez co odmienia się zaimek", "zaimki rodzaje", "zaimki liczebne", "zaimek się", "zaimek odmiana".

To, czym jest zaimek na jakie pytania odpowiada, okazuje się przydatne w szczególności dla uczniów szkół podstawowych, którzy tę wiedzę wykorzystują na lekcjach języka polskiego. Wystarczy tylko, że wpiszą: "zaimek pytający", "nie z zaimkami", "podział zaimków", "rodzaje zaimkow", "zaimki odmiana", "pytania zaimka", "zaimki wskazujace", "zaimki wskazujące polski", "zaimki pytajace", "zaimki nieokreslone", "zaimki wzgledne dla liczby pojedynczej", a wówczas znajdą te cenne informacje. Równie interesujące mogą okazać się treści, które wyjaśniają między innymi, czym są i jak dzielą się samogłoski miękkie, tłumaczą również, jaka jest funkcja przydawki. Zachęcamy także do tego, by sprawdzić nasz program, którego specjalnością jest sprawdzanie pisowni online. Dzięki temu narzędziu można sprawnie i szybko sprawdzić, jakie błędy znajdują się w danym tekście. Nasza witryna udostępnia też różnego rodzaju artykuły, na przykład można się z nich dowiedzieć, jak zapisać wyrażenia od razu odrazu, na co dzień czy na co dzien. Ciekawy wydaje się artykuł, który przedstawia prawidłowy zapis na pewno razem czy osobno oraz naprawdę pisownia poprawna, jak i niewłaściwa jest oparta na wielu prostych przykładach, dzięki czemu łatwo jest zapamiętać formę właściwą. Można też sprawdzić artykuł na wyrażenia poprostu po prostu, z powrotem pisownia ich jest również objaśniona w prosty sposób, który trafi do praktycznie każdego odbiorcy, niezależnie od wieku.

Napisane przez

Miłośniczka Polskiego Języka Migowego, czeskiej kultury i zespołu Bon Jovi. Interesuje się sztuką, dziedzictwem kulturowym i organizacją wydarzeń kulturalnych. Relaksuje się, pisząc teksty, czytając poezję i pijąc kawę.