fbpx

Zhakować czy shakować? Jak to zapisać? Poprawna forma

Poprawna pisownia dotycząca głosek dźwięcznych i bezdźwięcznych sprawia niemałe problemy użytkownikom języka polskiego. W przypadku słowa, które jest tematem poniższego tekstu poradnikowego sytuację komplikuje jeszcze to, że jest to wyraz obcego pochodzenia? A zatem, która z tych form jest prawidłowa? Zhakować czy shakować? Odpowiedź poniżej.

Zhakować czy shakować? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma zhakować.
Sklep Nadwyraz.com

Zhakować czy shakować? Jak to zapisać? Poprawna forma

Poprawny zapis tego bezokolicznika to zhakować. Tłumaczy to reguła języka polskiego, która mówi, że przed spółgłoską h zapisujemy z, jak na przykład w czasownikach zhardzieć, zharmonizować lub zhołdować.

Natomiast spółgłoskę s zapisujemy zawsze przed dwuznakiem ch, jak na przykład w czasownikach schamieć lub schłodzić.

Zhakować oznacza wyszukać i wykorzystać słabości w zabezpieczeniach systemów informatycznych, programów komputerowych, sieci komputerowych, lub bazie danych, dających dostęp do zabezpieczonych zasobów, żeby móc bezprawnie odczytywać, zapisywać lub zmieniać dane w celu uzyskania poufnych informacji, wywołania zamieszania, chęć zysku, rozgłosu itp.

Zhakować czy shakować? Przykłady zdań

  • Dzisiaj pojawiła się informacja, że ktoś próbował zhakować stronę rządową.
  • Dzięki odpowiednim zabezpieczeniom trudno będzie zhakować komputer czy smartfon.

📰 Zapisz się na nasz darmowy newsletter i bądź na bieżąco z nowymi publikacjami na Polszczyzna.pl!


Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na otrzymywanie informacji o nowych artykułach oraz produktach związanych z serwisem Polszczyzna.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera na zasadach opisanych w polityce prywatności.

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X