Szaser – kto to jest? Definicja pojęcia, przykłady użycia
Warszawiacy nazwę szaser mogą kojarzyć z ulicą Szaserów, przy której znajduje się Wojskowy Instytut Medyczny. Kim jest szaser? Z jakiego języka pochodzi ten wyraz? Wyjaśnienia znajdziecie w poniższym tekście.
Szaser – etymologia słowa
Słowo szaser wywodzi się od francuskiego chasseur, co oznacza 'strzelec, myśliwy'.
Szaser – czyli kto? Kto to jest? Co to znaczy? Definicja słowa
Szaserem nazywano żołnierza w okresie wojen napoleońskich. Początkowo szaser był żołnierzem piechoty (chasseurs à pied – strzelec pieszy), następnie tego określenia używano również w stosunku do lekkiej jazdy (chasseurs à cheval – strzelec konny). Pierwsze oddziały szaserów zostały utworzone w armii francuskiej w XVIII w. Szaserzy byli uzbrojeni w karabinki. Armia Wojska Polskiego w okresie Księstwa Warszawskiego dysponowała czterema pułkami szaserów.
W tym miejscu mała uwaga. W języku polskim istnieje jeszcze słowo szasery. Są to ciemne spodnie z lampasami noszone przez oficerów do munduru galowego.
Szaser – wyrazy pokrewne
- Szaserski,
- szasersko
Przykłady użycia wyrazu szaser w literaturze
W samej rzeczy ujrzeliśmy przy rogatce dwóch szaserów konnych 5. pułku dowództwa pułkownika Turno. Mieli granatowe kolety, amarantowe kołnierze, od kołnierza wzdłuż okrągłych guzików po obu stronach pasek biały z amarantową wypustką, na głowie czapka z piątym numerem na przodzie. Przy siodle karabinki, w ręku ogromne obosieczne pruskie pałasze.
Aleksander Fredro, Trzy po trzy