fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Ożeż ty! czy o żesz ty! Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

W języku polskim mamy takie wyrażenia, których zapisa nastręcza wielu trudności. Do takich zalicza się między innymi to, które znajduje się w tytule tego poradnika językowego. Ożeż ty, o żeż ty, ożesz ty, o żesz ty!  Jedno wyrażenie a tyle możliwości zapisu do wyboru. Dla niektórych jest to oczywiste, ale są osoby, które mają co do tego wątpliwości. Która z nich jest tą prawidłową? Odpowiedź poniżej.

Ożeż ty czy o żesz ty? Jak poprawnie to zapisać?

Poprawna forma to ożeż ty!

Ożeż ty! czy o żesz ty! Poprawna forma

Ożeż ty zapisujemy przez dwa ż oraz łącznie z o. Jest to jedyny prawidłowy zapis tego wyrażenia.

Dlaczego wyrażenie ożeż ty! piszemy właśnie w taki sposób – łącznie i z przez dwa ż? Dzieje się tak, ponieważ słowo ożeż,  jest złożone z trzech elementów: wykrzyknika i dwóch partykuł wzmacniających. Jest tak zwanym wykrzyknieniem o charakterze ekspresywnym.

Żeż to połączenie dwóch emfatycznych partykuł -że i , występujących choćby w wyrażeniach, np. A idźze mi stąd! lub Gdzież ty byłaś tyle czasu?

Partykuły zapisujemy przez ż (są to te same partykuły, które znajdziemy na końcu form wyrazowych: któryż, któż, hejże, idźże, stójże), a wykrzykniki z tymi partykułami piszemy łącznie. A więc: wykrzyknik o razem z  partykułą wzmacniającą -że i partykułą daje nam zapis ożeż!

Trzeba więc zapamiętać, że chociaż żeż wymawia się [żesz], ponieważ ż na końcu traci swoją dźwięczność, to jednak zawsze piszemy ożeż ty!

Ożeż ty! czy o żesz ty! Przykłady zdań

  • Ożeż ty! Ale mnie zaskoczyłaś!
  • Ożeż ty! Jaki piękny prezent! Dziękuję serdecznie!

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X