fbpx

Aktualną czy aktualnom? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Aktualną czy aktualnom? Aktualne oznacza coś, co obowiązuje w danej chwili, czyli dotyczy teraźniejszości. W formie rodzaju żeńskiego problemy sprawia końcówka tego przymiotnika. Którą z nich wybrać i zastosować, żeby poprawnie ją zapisać, „-ą” czy „–om”? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Aktualną czy aktualnom? Jak to się pisze? Poprawna forma. Słownik Polszczyzna.pl

Poprawna jest tylko forma aktualną.

Sklep Nadwyraz.com

Aktualną czy aktualnom? Poprawna forma

Poprawna forma to aktualną.

Słowo aktualną należy zapisywać wyłącznie z końcówką „–ą”. Wariant aktualną jest jedyną poprawną formą zapisu. Stosowanie końcówki „–om” w jego zapisie jest więc błędne.

Wyraz aktualną jest przymiotnikiem w rodzaju żeńskim, pochodzącym od słowa aktualna. Właśnie to może stanowić swego rodzaju podpowiedź do tego w jaki sposób prawidłowo zapisać ten przymiotnik. Otóż, skoro w wyrazie aktualna na końcu mamy samogłoskę „a” w jego pokrewnym wyrazie, czyli aktualną, na końcu zapiszemy samogłoskę „–ą”. To skojarzenie powinno być pomocne w zapamiętaniu poprawnej formy pisowni przymiotnika aktualną.

Końcówka „–om” występuje li tylko w rzeczownikach liczby mnogiej odmienionych w celowniku.

📰 Zapisz się na nasz darmowy newsletter i bądź na bieżąco z nowymi publikacjami na Polszczyzna.pl!


Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na otrzymywanie informacji o nowych artykułach oraz produktach związanych z serwisem Polszczyzna.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera na zasadach opisanych w polityce prywatności.

Aktualną czy aktualnom? Przykłady zdań

  • Dziewczyny, zanim wyjedziecie sprawdźcie aktualną prognozę pogody.
  • Nie wiem jak dobrze rozwiązać moją aktualną sytuację.

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X