fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Anglii czy Angli? Poznajcie poprawną pisownię

Anglii czy Angli? Zapis odmienionych rzeczowników zakończonych na -ia bywa niekiedy problematyczny. Która forma jest zatem prawidłowa? Sprawdźmy to!

Anglii czy Angli jak się pisze jak to zapisać poprawna forma pytanie odpowiedź kiedy -ii kiedy -i piszemy poradnia językowa Polszczyzna.pl

Anglii czy Angli? Która forma jest poprawna?

Anglii czy Angli – jak zapisać to poprawnie?

„Jedziesz do Anglii?” „Tak, mój kuzyn mieszka w Anglii, jadę go odwiedzić”. Ten króciutki dialog wskazuje prawidłową pisownię wyrazu. To jedyna poprawna i zgodna z zasadami ortograficznymi forma zapisu tego słowa. Dlaczego podwaja się i na końcu? Odpowiedź poniżej.

Dlaczego Anglii, a nie Angli?

Wątpliwości rozwiewa zasada ortograficzna odnosząca się do rzeczowników rodzaju żeńskiego, których forma dopełniacza, celownika i miejscownika liczby pojedynczej zapisywana jest z końcówką -ii. Zgodnie z tą zasadą, jeśli rzeczownik w mianowniku kończy się na -ia, które poprzedzone jest spółgłoskami: l (jak w omawianej Anglii), d, r, g, ch, t lub k, to cały wraz zapisywany jest z -ii na końcu odmienionej formy.

Pisownia -ii na końcu wyrazów

Zgodnie z powyższą zasadą -ii zapisujemy na końcu wyrazów, gdy:

  • l występuje przed -ia: Anglia→ Anglii czy Brazylia→ Brazylii;
  • d występuje przed -ia: Irlandia→ Irlandii czy Holandia→ Holandii;
  • r występuje przed -ia: Syria→ Syrii czy Szwajcaria→ Szwajcarii;
  • g występuje przed -ia: Norwegia→ Norwegii, czy Belgia→ Belgii;
  • ch występuje przed -ia: Monachomachia→ Monachomachii czy Lechia→ Lechii;
  • t występuje przed -ia: hostia→ hostii czy sympatia→ sympatii;
  • k występuje przed -ia: autarkia→ autarkii.

Forma Anglii w zdaniach

Anglii czy Angli? Znamy już odpowiedź! Przyjrzyjmy się zatem kilku przykładom, aby utrwalić poprawną pisownię.

Wielka Brytania to unitarne państwo składające się z Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej oraz terytoriów zależnych.

W wiktoriańskiej Anglii tworzył najwybitniejszy dramaturg – William Szekspir.

Wielu młodych ludzi emigruje do Anglii w celach zarobkowych.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Anglii czy Angli? Już wszystko jasne! Przykłady z literatury

Młodzi państwo Tarkowscy pozostali aż do śmierci pana Rawlisona w Anglii, a w rok później wyruszyli w długą podróż. Ponieważ przyrzekli sobie odwiedzić te miejsca, w których spędzili najmłodsze lata, a potem błąkali się niegdyś jako dzieci, podążyli więc przede wszystkim do Egiptu.

Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy

A i w Anglii trudno było o tę odrobinę bezpieczeństwa i spokoju, która mogłaby usprawiedliwić narodową dumę Anglików. Co noc, w samej stolicy, zdarzały się zbrojne napady i bezkarne grabieże.

Karol Dickens, Opowieść o dwóch miastach

Przybycie pana ojca i Anny opóźniało się, a ja po dziecięcemu na przemian modliłam się o ich bezpieczny powrót i o to, by statek, którym zdążają do brzegów Anglii, zatonął bez śladu, a wraz z nim moja rywalka.

Philippa Gregory, Kochanice króla

?

Napisane przez

Absolwentka lingwistyki stosowanej i filologii germańskiej. Miłośniczka języka polskiego i języków obcych: niemieckiego, włoskiego i angielskiego, którymi płynnie włada. Zagadnienia językowe nie są jej obce, a jako córka polonistki poprawianie wszystkiego i wszystkich wokół ma we krwi. Lubi podróżować i otaczać się pięknymi rzeczami, w tym literaturą piękną i nie tylko.