fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Alternatywka – co to znaczy?

Nietypowy wyraz, którego znaczna część społeczeństwa może nie znać – alternatywka. Co oznacza? Określa kogoś czy może coś? Dlaczego i w jaki sposób zagościł w polszczyźnie? Wszystko o nim znajduje się poniżej. Zapraszamy!

alternatywka co to znaczy definicja slowa wyrazu kto to jest co to jest kogo można nazwać jaka osoba alternatywny synonim alternatywka kim jest slang słownik Polszczyzna.pl

Alternatywka. Co to znaczy? Definicja, przykłady użycia

Alternatywka – pochodzenie wyrazu

Zanim przejdziemy do dokładnego opisania, czym jest ów wyraz, czyli alternatywka, należy wspomnieć, że jest to stosunkowo niedawno powstałe słowo, ponieważ zostało utworzone przez współczesną młodzież. Pochodzi z jednej z najbardziej płodnych i dynamicznych odmian naszego języka, mianowicie ze slangu najmłodszego pokolenia. Z tego właśnie powodu część społeczeństwa, a może nawet większość, może go nie znać. Jest neologizmem utworzonym na podstawie wyrazu alternatywny, czyli inny, odrzucający to, co tradycyjne.

Alternatywka – co to jest? Definicja 

Jak zauważono wyżej, wyraz alternatywka jest powiązany z odrzucaniem tego, co typowe, tradycyjne. Określa on wyłącznie kobiety, a ściślej dziewczyny w wieku okołonastoletnim. Cechują się one tym, że nie chcą podążać za trendami i ogólnie przyjętą modą. Starają się być oryginalne i wyjątkowe w tym, co robią i jak wyglądają. Charakteryzują się często posiadaniem piercingu, farbowanych włosów (na ogół na nietypowe kolory) oraz noszeniem ciemnych ubrań. Mają niesztampowy gust muzyczny czy literacki.

Alternatywka – przykłady użycia wyrazu

Definicję tego slangowo brzmiącego słowa łatwiej będzie zapamiętać, jeśli zobaczymy, jak można użyć go w praktyce. Poniżej kilka przykładów gwoli utrwalenia:

  • Spójrz, jaka alternatywkaglany, niebieskie włosy, do tego kolczyki w brwi i nosie!
  • Nasza nowa koleżanka w klasie jest typową alternatywką, ma swoje specyficzne poglądy, które są często całkiem inne niż reszty osób.
  • Antek powiedział mi, że Magda słucha jedynie indie rocka i metalu, czyta też książki o magii – zachowuje się jak alternatywka.
  • Moja siostra idzie do szkoły średniej i zaczyna próbować nowego stylu, kreuje się teraz na alternatywkę.

Ciekawostka o alternatywce

Może zaciekawi Was też informacja, że opisywany przez nas wyraz – alternatywka – został zgłoszony do ogólnopolskiego plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2019.

Napisane przez

Absolwentka polonistyki UW, studentka komunikacji wizerunkowej UWr. Miłośniczka kotów oraz ciągłego odkrywania nowych miejsc. Przygoda z językiem przerodziła się w fanatyczne poszerzanie wiedzy o leksyce i etymologii.