fbpx

Odbierz czy odbież? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Słowo odebrać ma w języku polskim bardzo dużo znaczeń. Jak prawidłowo zapisać jego odmienioną formę, żeby nie popełnić błędu ortograficznego? Odbierz czy odbież? Która z nich jest poprawna? O tym możecie przeczytać w poniższym tekście.

Odbierz czy odbież? Jak to się pisze? Poprawna forma. Słownik Polszczyzna.pl

Poprawna jest tylko forma odbierz.

Sklep Nadwyraz.com

Odbierz czy odbież? Poprawna forma

Poprawna forma to odbierz.

Czasownik odbierz należy zawsze zapisywać przez rz. Jest to zgodne z zasadą języka polskiego, mówiącej o tym, że jeśli w wyrazach pokrewnych zachodzi wymiana „rz” na „r”, w danym słowie należy używać dwuznaku.

Odbierz to czasownik w trybie rozkazującym czasu teraźniejszego, pochodzący od bezokolicznika odbierać. Zatem, w  przypadku czasownika odbierz istnieje para odbierzodbierać, która decyduje o takiej, a nie innej pisowni.

Odbierz oznacza zabieranie czegoś z danego miejsca lub od jakiejś osoby. Może też dotyczyć sytuacji, w której nigdy się tego przedtem nie posiadało, ale również rzeczy pożyczonych. Czasem odnosi się do sytuacji, w której zabiera się jakiś przedmiot nie należący do nas, niezgodnie z wolą jego właściciela. Słowo to można odnieść także do zabierania innej osoby z miejsca, w którym chwilowo przebywała.

📰 Zapisz się na nasz darmowy newsletter i bądź na bieżąco z nowymi publikacjami na Polszczyzna.pl!


Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na otrzymywanie informacji o nowych artykułach oraz produktach związanych z serwisem Polszczyzna.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera na zasadach opisanych w polityce prywatności.

Odbierz czy odbież? Przykłady zdań

  • Odbierz dzisiaj swoją siostrę ze szkoły.
  • Kasiu, jak będziesz u swojej koleżanki, to proszę odbierz od niej moją sukienkę, którą jej pożyczyłam.
  • Gosiu, proszę odbierz moją paczkę, bo ja nie będę mogła.
  • Odbierz telefon, pewnie dzwonią nasi rodzice.

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X