fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Brygadier czy brygadjer? Jak to zapisać? Poprawna forma

Tytułowe słowo to nazwa jednego ze stopni w służbach mundurowych. Chodzi tu oczywiście o straż pożarną. Brygadier czy brygadjer? Która z tych form jest poprawna? Odpowiedź znajdziecie w poniższym tekście poradnikowym.

Brygadier czy brygadjer? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma brygadier.

Brygadier czy brygadjer? Jak to zapisać? Poprawna forma

Poprawną formą zapisu tego rzeczownika jest brygadier. Właśnie tak powinien być prawidłowo zapisany ten wyraz.

Jest to uzasadnione tym, że brygadier to galicyzm, czyli zapożyczenie z języka francuskiego. Pochodzi od francuskiego brigadier. Polszczyzna zapożyczyła to słowo w niemal niezmienionej formie.

W dawnej Polsce, a także na świecie, brygadierem początkowo nazywano osobę w formacjach wojskowych, wyższą rangą niż pułkownik, a niższą niż generał. Funkcja brygadiera dotyczyła dowództwa nad brygadą - zorganizowaną grupą żołnierzy.

Obecnie w języku polskim brygadierem określa się osobę, która w hierarchii straży pożarnej posiada pozycję wyższą niż młodszy brygadier, a niższą niż starszy brygadier. Stopień brygadiera odpowiada randze podpułkownika w wojsku oraz młodszego inspektora w policji.

Brygadier czy brygadjer? Przykład z prasy

Trzydziestu strażakom, w tym komendantowi Ryszardowi Dąbrowie, wręczono awanse z okazji Dnia Strażaka. Ponadto 23 strażaków zostało odznaczonych. Komendant legnickiej straży, który awans na stopień starszego brygadiera odebrał w Łodzi życzył swoim podwładnym m.in. szczęśliwych powrotów z akcji ratowniczych.

Medale i awanse, „Gazeta Wrocławska”

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X