fbpx

Przeze mnie czy przezemnie – razem czy osobno? Jak to się pisze?

Poprawny zapis to pisownia rozłączna: przeze mnie.
Przeze mnie czy przezemnie? Razem czy osobno? Pisownia. Jak się pisze? Ortografia Polszczyzna.pl

Przeze mnie czy przezemnie? Czym jest przeze mnie?

Przeze mnie to wyrażenie przyimkowe. Co to właściwie oznacza? To wyrażenie zbudowane z przyimka i dowolnej części mowy – w tym przypadku zaimka. Tego typu konstrukcje w języku polskim są zapisywane rozdzielnie, np. z książką, pod balkonem, nad chmurami.

Sklep Nadwyraz.com

Przeze mnie czy przezemnie – już wszystko jasne! Przykłady

  • Ten list został zapisany przeze mnie.
  • Nie chcę, żebyś przeze mnie cierpiał.
  • I jak zwykle wszystko przeze mnie

Dlaczego pisownia przeze mnie sprawia nam kłopot?

Wątpliwości budzi przede wszystkim praktycznie niespotykany dziś wyraz przeze, z którym nie bardzo wiadomo, co zrobić. Otóż odpowiedź jest prostsza, niż się wydaje! Przeze to staropolska forma przyimka przez. Istnienie oboczności przez/przeze jest związane z historią jerów, czyli krótkich samogłosek, które nie przetrwały do współczesnej polszczyzny. Warto mieć jednak świadomość, że miały one ogromny wpływ na polską fleksję – to za ich sprawą mamy w języku takie formy jak od/ode, bez/beze, przed/przede i oczywiście przez/przeze.

Do współczesnych czasów przyimek przeze przetrwał tylko w omawianym wyrażeniu – to dowód na to, że nasze myślenie jest bardzo egocentryczne. Na tyle często mówiliśmy o sobie, że zachował się tylko w tym połączeniu, natomiast we wszystkich innych kontekstach ustąpił krótszej formie przez.

Przeze mnie czy przezemnie – jak to zapamiętać?

Najprościej będzie sięgnąć po analogiczne przykłady, które nie budzą żadnych wątpliwości: Laurka zrobiona przez ciebie jest najładniejsza; To przez niego się spóźniliśmy.

Artykuł Przeze mnie czy przezemnie? Odpowiadamy, jak zapisać to wyrażenie został przygotowany przez zespół redakcyjny specjalizujący się w poradach językowych. Wszystkie zagadnienia językowe są weryfikowane na podstawie oficjalnych i aktualnych słowników języka polskiego. Informacje zawsze są sprawdzone oraz rzetelne. W tym tekście wyjaśniamy, dlaczego wyrażenie przeze mnie jest poprawną formą, a przezemnie – nie.

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwentka specjalizacji redaktorskiej na Wydziale Polonistyki. Studia wybrała dla literatury, skończyła – ze względu na językoznawstwo.

X