fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Przeze mnie czy przezemnie – razem czy osobno? Jak to się pisze?

Przeze mnie czy przezemnie? Czy zastanawialiście się kiedyś, jak to zapisać? Razem czy osobno? W niniejszym artykule rozwikłamy tę ortograficzną zagadkę. Sprawdźcie więc, która forma jest poprawna!

Przeze mnie czy przezemnie? Razem czy osobno? Pisownia. Jak się pisze? Ortografia Polszczyzna.pl

Poprawny zapis to pisownia rozłączna: przeze mnie.

Przeze mnie czy przezemnie? Czym jest przeze mnie?

Przeze mnie to wyrażenie przyimkowe. Co to właściwie oznacza? To wyrażenie zbudowane z przyimka i dowolnej części mowy – w tym przypadku zaimka. Tego typu konstrukcje w języku polskim są zapisywane rozdzielnie, np. z książką, pod balkonem, nad chmurami.

Przeze mnie czy przezemnie – już wszystko jasne! Przykłady

  • Ten list został zapisany przeze mnie.
  • Nie chcę, żebyś przeze mnie cierpiał.
  • I jak zwykle wszystko przeze mnie

Dlaczego pisownia przeze mnie sprawia nam kłopot?

Wątpliwości budzi przede wszystkim praktycznie niespotykany dziś wyraz przeze, z którym nie bardzo wiadomo, co zrobić. Otóż odpowiedź jest prostsza, niż się wydaje! Przeze to staropolska forma przyimka przez. Istnienie oboczności przez/przeze jest związane z historią jerów, czyli krótkich samogłosek, które nie przetrwały do współczesnej polszczyzny. Warto mieć jednak świadomość, że miały one ogromny wpływ na polską fleksję – to za ich sprawą mamy w języku takie formy jak od/ode, bez/beze, przed/przede i oczywiście przez/przeze.

Do współczesnych czasów przyimek przeze przetrwał tylko w omawianym wyrażeniu – to dowód na to, że nasze myślenie jest bardzo egocentryczne. Na tyle często mówiliśmy o sobie, że zachował się tylko w tym połączeniu, natomiast we wszystkich innych kontekstach ustąpił krótszej formie przez.

Sklep Nadwyraz.com

Przeze mnie czy przezemnie – jak to zapamiętać?

Najprościej będzie sięgnąć po analogiczne przykłady, które nie budzą żadnych wątpliwości: Laurka zrobiona przez ciebie jest najładniejsza; To przez niego się spóźniliśmy.

Artykuł Przeze mnie czy przezemnie? Odpowiadamy, jak zapisać to wyrażenie został przygotowany przez zespół redakcyjny specjalizujący się w poradach językowych. Wszystkie zagadnienia językowe są weryfikowane na podstawie oficjalnych i aktualnych słowników języka polskiego. Informacje zawsze są sprawdzone oraz rzetelne. W tym tekście wyjaśniamy, dlaczego wyrażenie przeze mnie jest poprawną formą, a przezemnie – nie.

Napisane przez

Absolwentka specjalizacji redaktorskiej na Wydziale Polonistyki. Studia wybrała dla literatury, skończyła – ze względu na językoznawstwo.

X