fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Burleska – co to jest? Definicja i synonimy

Usłyszeliście, że w Waszym mieście odbędzie się burleska i zastanawiacie się, czy jest to forma rozrywki odpowiednia dla Was? A może macie niepokojące skojarzenia? Zupełnie niepotrzebnie! Z artykułu dowiecie się, czym jest burleska, jaka jest jej definicja oraz jakie są wyrazy bliskoznaczne tego słowa.

Burleska co to jest czym jest znaczenie słowa definicja słowa synonim słownictwo przykłady użycia wyrazy pokrewne hasło do krzyżówki teatr sztuka inaczej słownik Polszczyzna.pl

Burleska – z czym nam się kojarzy?

Burleska pojawiła się w Stanach Zjednoczonych w drugiej połowie XIX wieku. Pierwotnie miała charakter erotyczny. A jak jest teraz? Czy słusznie kojarzymy tę formę z wulgarnością, negliżem i erotyką? Czym tak naprawdę jest burleska? Poznajmy definicję!

Burleska – co to jest? Co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie słowa

1Humorystyczna i prowokacyjna forma teatralna, w której występują: groteskowy humor, komiczne skecze, wulgarne piosenki, skąpo ubrany chór damski, a często także striptiz.

2W muzyce burleską nazywa się utwór instrumentalny oparty na formie pieśni, stanowiący część formy teatralnej o tej samej nazwie. Podobnie jak forma teatralna charakteryzuje się krzykliwością, groteskowością i żartobliwością. Ma charakter ludyczny.

3Burleską nazywa się również charakterystyczny dla tej formy teatralnej taniec.


Przykład z życia:

Idziemy w piątek na burleskę, nie mogę się doczekać!

Burleska – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest burleska, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:

  • adaptacja,
  • farsa,
  • kabaret,
  • musical,
  • parodia,
  • pokaz,
  • przedstawienie,
  • rewia,
  • show,
  • spektakl,
  • striptiz retro,
  • trawestacja,
  • widowisko,
  • wodewil.

Wyrazy pokrewne

Wyraz burleska jest odmiennym rzeczownikiem rodzaju męskiego. W polszczyźnie funkcjonuje również przymiotnik burleskowy, co oznacza właściwy burlesce, komiczny.

Przykłady użycia słowa burleska w literaturze

Cierpiałem też bardzo, że z powodu całej tej burleski mogę tak mało widywać Jankę, do której przywiązałem się ogromnie i z niczym nie mogę dać sobie bez niej rady.

Stanisław Dygat, Jezioro Bodeńskie

Siostrzeniec otworzył hermetycznie zamkniętą kawę, która wybuchła mu też w oko. Płacz, przemywanie ran. Przestraszona tym starsza córeczka Iwony, wykrzykująca polskie słowa z niemieckim akcentem. Przedwojenna burleska w wersji jidysz. Chwila spokoju w wannie.

Manuela Gretkowska, Polka

Przeszłość tworzyła niedościgniony wzorzec złotej ery. Teraźniejszość miała podobny kolor, tyle że kojarzył się z uryną. Kogo z kim tu porównywać? Próżny trud, slapstick, burleska! Kiełbasiarnia odsłaniała fałsz młodości, tak samo trawionej jak ciała staruszków, tyle że z obłudnym nimbem wyjątkowości.

Mariusz Sieniewicz, Rebelia

Przykłady użycia słowa burleska w literaturze

Feeria lotnych żartów unosi się z dynamiką huraganu, lekkością baletnicy i swadą mistrzów burleski.

„Przekrój” nr 2918, 2001

Wiecznie podpici, gnuśni i niezbyt rozgarnięci Kuwejtczycy - zwłaszcza z licznego książęcego rodu As Sabahów, wspierani przez bandę tępawych amerykańskich kowbojów wymachujących cały czas rewolwerami – ta burleska, w wykonaniu irackiego teatru narodowego, przedstawiająca kuwejcką wojnę, cieszyła się w Bagdadzie ogromną popularnością.

Mariusz Borkowski, Polowanie na Saddama, „Gazeta Wyborcza”, 1992

Napisane przez

Z wykształcenia filolożka polska, z zamiłowania korektorka. Obecnie studentka terapii pedagogicznej. Wolne chwile spędza na zabawie terapeutycznej z dziećmi ze spektrum autyzmu, a jeszcze wolniejsze – na przemierzaniu bałtyckich plaż. Najchętniej z książką w ręku lub z notatnikiem, by nic jej nie umknęło.