Burleska – co to jest? Definicja i synonimy
Usłyszeliście, że w Waszym mieście odbędzie się burleska i zastanawiacie się, czy jest to forma rozrywki odpowiednia dla Was? A może macie niepokojące skojarzenia? Zupełnie niepotrzebnie! Z artykułu dowiecie się, czym jest burleska, jaka jest jej definicja oraz jakie są wyrazy bliskoznaczne tego słowa.
Burleska – z czym nam się kojarzy?
Burleska pojawiła się w Stanach Zjednoczonych w drugiej połowie XIX wieku. Pierwotnie miała charakter erotyczny. A jak jest teraz? Czy słusznie kojarzymy tę formę z wulgarnością, negliżem i erotyką? Czym tak naprawdę jest burleska? Poznajmy definicję!
Burleska – co to jest? Co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie słowa
1Humorystyczna i prowokacyjna forma teatralna, w której występują: groteskowy humor, komiczne skecze, wulgarne piosenki, skąpo ubrany chór damski, a często także striptiz.
2W muzyce burleską nazywa się utwór instrumentalny oparty na formie pieśni, stanowiący część formy teatralnej o tej samej nazwie. Podobnie jak forma teatralna charakteryzuje się krzykliwością, groteskowością i żartobliwością. Ma charakter ludyczny.
3Burleską nazywa się również charakterystyczny dla tej formy teatralnej taniec.
Przykład z życia:
Idziemy w piątek na burleskę, nie mogę się doczekać!
Burleska – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest burleska, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:
- adaptacja,
- farsa,
- kabaret,
- musical,
- parodia,
- pokaz,
- przedstawienie,
- rewia,
- show,
- spektakl,
- striptiz retro,
- trawestacja,
- widowisko,
- wodewil.
Wyrazy pokrewne
Wyraz burleska jest odmiennym rzeczownikiem rodzaju męskiego. W polszczyźnie funkcjonuje również przymiotnik burleskowy, co oznacza właściwy burlesce, komiczny.
Przykłady użycia słowa burleska w literaturze
Cierpiałem też bardzo, że z powodu całej tej burleski mogę tak mało widywać Jankę, do której przywiązałem się ogromnie i z niczym nie mogę dać sobie bez niej rady.
Stanisław Dygat, Jezioro Bodeńskie
Siostrzeniec otworzył hermetycznie zamkniętą kawę, która wybuchła mu też w oko. Płacz, przemywanie ran. Przestraszona tym starsza córeczka Iwony, wykrzykująca polskie słowa z niemieckim akcentem. Przedwojenna burleska w wersji jidysz. Chwila spokoju w wannie.
Manuela Gretkowska, Polka
Przeszłość tworzyła niedościgniony wzorzec złotej ery. Teraźniejszość miała podobny kolor, tyle że kojarzył się z uryną. Kogo z kim tu porównywać? Próżny trud, slapstick, burleska! Kiełbasiarnia odsłaniała fałsz młodości, tak samo trawionej jak ciała staruszków, tyle że z obłudnym nimbem wyjątkowości.
Mariusz Sieniewicz, Rebelia
Przykłady użycia słowa burleska w literaturze
Feeria lotnych żartów unosi się z dynamiką huraganu, lekkością baletnicy i swadą mistrzów burleski.
„Przekrój” nr 2918, 2001
Wiecznie podpici, gnuśni i niezbyt rozgarnięci Kuwejtczycy - zwłaszcza z licznego książęcego rodu As Sabahów, wspierani przez bandę tępawych amerykańskich kowbojów wymachujących cały czas rewolwerami – ta burleska, w wykonaniu irackiego teatru narodowego, przedstawiająca kuwejcką wojnę, cieszyła się w Bagdadzie ogromną popularnością.
Mariusz Borkowski, Polowanie na Saddama, „Gazeta Wyborcza”, 1992