fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Skrót od bieżącego roku. Jak poprawnie go utworzyć?

Zapis skrótów może sprawić nie małe problemy. Tematem poniższego tekstu poradnikowego jest skrót od wyrażenia bieżącego roku. Tego sformułowania używamy gdy mówimy o roku obecnym. Jak wygląda skrót od wyrażenia bieżącego roku? Jak poprawnie go zapisać? Poniżej znajdziecie wyjaśnienie oraz zasadę, która pomoże zapamiętać poprawny zapis.

Skrót od bieżącego roku - jak poprawnie go utworzyć?

Skrót od bieżącego roku. Jak wygląda? Poprawna forma

Tworzenie skrótów od dwuczłonowych wyrażeń sprawia problem. Pojawiają się wątpliwości czy skrót zapisać bez kropek, czy z jedną kropką, czy może dwie kropki. Jak jest w przypadku skrótu od bieżącego roku?

Poprawną pisownią jest jedynie wersja br., a zatem z jedną kropką na końcu całego skrótu.

Przy zapisie skrótu wyrażenia bieżącego roku stosujemy zasadę, która mówi, że w skrótach zwrotów wielowyrazowych, w których każde kolejne słowo rozpoczyna się spółgłoską, kropkę stawia się na końcu takiego skrótu. Oba człony wyrażenia bieżącego roku zaczynają się spółgłoskami, więc skrót wyrażenia będzie wyglądał br. Kropki pomiędzy literami stawia się tylko wtedy, gdy drugie lub kolejne słowo w takim wyrażeniu zaczyna się od samogłoski.

Skrót od bieżącego roku. Przykłady zdań

  • Premiera mojej nowej książki będzie miała miejsce na początku grudnia br.
  • Spotkania naszej grupy odbędą się w lutym, marcu, wrześniu, październiku i listopadzie br.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.