fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Co to jest brainrot? Definicja, etymologia, przykłady

Brainrot to słowo, które zyskało dużą popularność wśród użytkowników platform takich jak TikTok i Instagram. Choć brzmi dosyć dziwnie i może kojarzyć się z czymś poważnym, to w rzeczywistości wyraz ten ma całkiem inne, zaskakujące znaczenie. Zastanawialiście się, czym właściwie jest brainrot, jak się objawia i kto najczęściej go doświadcza? Przeczytajcie nasz artykuł, aby poznać wszystkie szczegóły.

Brainrot - co to jest Znaczenie, przykłady. Słownik slangu młodzieżowe Polszczyzna.pl

Brainrot – czyli co? Definicja słowa

Brainrot w slangu internetowym to stan, w którym ktoś staje się „zafiksowany” na jakimś temacie do tego stopnia, że zaczyna to wpływać na jego codzienne myślenie. Jest to pejoratywne określenie używane w kontekście młodszego pokolenia Alfa, czyli osób urodzonych po 2010 roku, które nieustannie są „podłączone” do mediów społecznościowych i nadmiernie otaczają się treściami rozrywkowymi, wiralowymi i memicznymi. Treści te pochłaniają uwagę młodych ludzi tak bardzo, że prowadzą do nadmiernej obsesji na punkcie czegoś, co jest tak naprawdę powierzchowne i pozbawione wartości merytorycznej.

Brainrot jest zatem internetowym symbolem zatracenia i obsesyjnego zaabsorbowania czymś, co w gruncie rzeczy nie ma większego znaczenia, ale pochłania całą uwagę.

Brainrot – wyjaśnienie etymologiczne

Słowo brainrot wywodzi się z języka angielskiego, gdzie dosłownie oznacza ‘gnicie mózgu’. Jest to połączenie wyrazów: brain – ‘mózg’ oraz rot – ‘gnicie, rozkład’.

Wyraz ten początkowo używany był w kontekście dosłownym, z czasem zyskał jednak znaczenie przenośne, w którym odnosi się do pochłaniających, powierzchownych treści, które mogą w sposób negatywny wpływać na sposób myślenia młodszych użytkowników social mediów.

Przykłady użycia słowa brainrot

Brainrot stał się obecnie synonimem uzależnienia od szybko przyswajanych, wiralowych treści, które nie wnoszą niczego wartościowego, ale mimo to dominują w umysłach młodych ludzi. Kiedy użyć tego słowa? Sprawdźcie poniższe przykłady z języka potocznego:

  • Scrollowanie memów non stop na Instagramie to totalny brainrot.
  • Słuchaj, on ma brainrot na punkcie tej gry. Codziennie o niej gada, nawet w trakcie zajęć!
  • Co za brainrot! Te rolki z TikToka są przerażająco ogłupiające.
  • Ile jeszcze będziesz oglądał tego YouTuba? To nic mądrego – brainrot!

Napisane przez

Absolwentka lingwistyki stosowanej i filologii germańskiej. Miłośniczka języka polskiego i języków obcych: niemieckiego, włoskiego i angielskiego, którymi płynnie włada. Zagadnienia językowe nie są jej obce, a jako córka polonistki poprawianie wszystkiego i wszystkich wokół ma we krwi. Lubi podróżować i otaczać się pięknymi rzeczami, w tym literaturą piękną i nie tylko.

X