fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Codziennie czy co dziennie? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Jest wiele takich czynności, które wykonujemy każdego dnia. Jedzenie, mycie się, ubieranie, to tylko niektóre z nich. Czy prawidłowo powinniśmy zapisać, że robimy je codziennie czy co dziennie? Odpowiedź znajdziecie w poniższym tekście poradnikowym.

Codziennie czy co dziennie? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma pisana łącznie: codziennie.

Codziennie czy co dziennie? Poprawna forma

Zasady dotyczące poprawnej pisowni łącznej i rozdzielnej, są jednymi z tych, które sprawiają najwięcej trudności użytkownikom języka polskiego. Jednocześnie powoduje to, że jest to jedna z tych kategorii wyrazów, w których zapisie pojawia się najwięcej błędów. Która forma będzie tą poprawną w przypadku tytułowego przysłówka?  Codzienny czy co dzienny?

Przysłówek codziennie poprawnie zapisujemy łącznie, ponieważ jest to jedno słowo. Przysłówek codziennie jest derywatem utworzonym od przymiotnika codzienny, który z kolei pochodzi od wyrażenia przyimkowego co dzień, które prawidłowo zapisuje się rozdzielnie. Podobnie wyrażenie na co dzień, również zapisujemy jako osobne wyrazy.

Codziennie oznacza oczywiście, że coś powtarza się każdego dnia.

Przysłówek codziennie jest przykładem tego, że wszystkie określenia czasu, w których występuje przedrostek co-, podobnie jak cotygodniowo, comiesięcznie, corocznie, zgodnie z zasadami języka polskiego zapisujemy jako jedno słowo.

Codziennie czy co dziennie? Przykłady zdań

  • Wstaję codziennie o godzinie 6:30
  • Chodzę spać codziennie o 22:00
  • Codziennie rano chodzę na zakupy.
  • Lekcje w szkole są codziennie od poniedziałku do piątku.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.