fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Cyngiel – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady

Czy słowo cyngiel z czymś się Wam kojarzy? Znacie to słowo? Jak wyglądają jego synonimy? Ma jedno czy wiele znaczeń? Na te pytania postara się odpowiedzieć ten tekst.

Cyngiel co to jest kto to jest kim jest czym jest znaczenie słowa definicja słowa pistolet spust grypsera synonim słownictwo przykłady użycia skoki skojarzenia wyrazy pokrewne hasło krzyżówka inaczej słownik Polszczyzna.pl

Cyngiel – co to jest? Co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie słowa

Czym zatem jest cyngiel? W polszczyźnie to słowo występuje w kilku znaczeniach. Poznajmy je.

1Cynglem nazywamy jeden z elementów broni palnej. Mowa tu o tak zwanym języczku, którego pociągnięcie powoduje strzał. Tę część broni inaczej nazywa się spustem.

2Cyngla możemy także zobaczyć w rzekach, które uchodzą do Morza Czarnego. Jest to ryba o wydłużonym ciele.

3Gdy mówimy o cynglu potocznie, to określamy w ten sposób zabójcę działającego na czyjeś zlecenie. To określenie pochodzi z grypsery, czyli gwary środowisk przestępczych.

4Również w mowie potocznej, w liczbie mnogiej, cyngle oznaczają okulary.


Cyngiel – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest cyngiel, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:

W znaczeniu pierwszym:

  • spust,
  • kurek,
  • języczek spustowy.

Przykłady użycia słowa cyngiel

Lecz Staś przez jedno mgnienie oka dostrzegł, że muszka sztucera przypada na czole zwierza, i pociągnął za cyngiel. Huknął strzał. Lew wspiął się tak, że przez chwilę wyprostował się na całą wysokość, po czym runął na wznak, czterema łapami do góry.

Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy

Milczący dotychczas egiptolog zakomenderował, przeciwnicy wycelowawszy pistolety ruszyli. Baron zmierzył Wokulskiemu w prawy obojczyk i zniżając pistolet, delikatnie przycisnął cyngiel. W ostatniej chwili pochyliły mu się binokle; pistolet zboczył na włos, wypalił i — kula przeleciała o kilka cali od ramienia Wokulskiego.

Bolesław Prus, Lalka

– Głupstwa pleciesz! Gdyby mnie spotkało coś złego, rozkazuję ci umykać z Tomkiem do ojca i ostrzec o niebezpieczeństwie. Gołosowow już wie zbyt wiele.
– Ech, co tu gadać, przecież zdmuchniesz go pan za jednym pociągnięciem cyngla ! A tobie co, do licha? - naraz zdumiał się bosman.

Alfred Szklarski, Tajemnicza wyprawa Tomka

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X