fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Papeteria – co to jest? Definicja, przykłady użycia

Z czym kojarzy się Wam słowo papeteria? Czy papeterią nazywamy sklep z artykułami papierniczymi? Bynajmniej! Co zatem oznacza ten termin? Z odpowiedzią przychodzi niniejszy tekst.

papeteria co to jest czym jest znaczenie definicja hasło hasła krzyżówka pojęcie jak nazwać inaczej papeteria wyrazy pokrewne przykłady użycia słownik Polszczyzna.pl

Papeteria – kilka słów wstępu

Zapewne wielu z Was korzystało już z papeterii. Być może otrzymaliście kiedyś papeterię i na pewno byliście bardzo zadowoleni.

Papeteria – co to jest? Definicja, czyli znaczenie wyrazu

  1. Papeteria to nic innego jak papier, który jest używany do pisania lub drukowania listów. Nie jest to jednak zwyczajny papier, a posiadający pewne wyróżniające go cechy. Papeterię charakteryzuje szczególny wygląd lub wzór powtarzający się na każdym arkuszu i mający dopasowaną do niego kopertę. Papeterią nazwiemy komplet kopert i papierów listowych używanych do korespondencji prywatnej.

Papeteria w użytku

Papeterii nie użyjemy jednak do napisania zwykłego listu, a już nie daj Boże jakiegoś urzędowego pisma! To byłoby zwykłe marnotrawstwo. Papeterię zazwyczaj stosuje się, gdy chcemy wysłać komuś życzenia świąteczne, urodzinowe lub imieninowe albo z okazji rocznicy ślubu. Różnego rodzaju zaproszenia na uroczystości, takie jak ślub, pierwsza komunia święta, także powstają na papeterii.

Na takich pięknych arkuszach papieru możemy napisać również list do ukochanej osoby. Będzie to na pewno miły gest. Pisanie tradycyjnych listów niestety należy już do rzadkości, bo zostało zastąpione formami elektronicznymi, więc fakt ręcznego napisania listu może się spotkać z dużym uznaniem i powinien zostać doceniony.

Pochodzenie słowa papeteria, czyli o etymologii

Słowo pochodzi z języka francuskiegopapeterie to 'pudełko z papierem listowym i kopertami'.

Wyrazy pokrewne

  • papeteryjny

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia słowa papeteria w literaturze

I właśnie tej swojej uczciwości Mendel zawdzięczał dużą klientelę, bo inaczej któż chodziłby kupować do jego nędznego kramiku, kiedy w miasteczku było kilka porządnych sklepów. U Mendla było wszystkiego po trochu: towary łokciowe sąsiadowały z produktami spożywczymi, naczyniami, norymberszczyzną i papeterią.

Czesław Halicz (właśc. Czesława Endelmanowa-Rosenblattowa), Ludzie, którzy jeszcze żyją

Chcąc nie chcąc Maksymilian musiał go przepuścić, ale zaraz podążył za nim.
— Pisałeś pan? — powtórzył Monte Christo, wlepiając w niego wzrok tak przenikliwy, że aż męczący.
— Już miałem zaszczyt oznajmić panu, że tak.
Hrabia rozejrzał się.
— O, pistolety obok papeterii! — zdziwił się, wskazując palcem broń na biurku.

Aleksander Dumas (ojciec), Hrabia Monte Christo

?

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X