fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Nieładnie czy nie ładnie? Która forma jest poprawna?

Pisownia łączna i rozdzielna obejmująca zasady nie z różnymi częściami mowy sprawia wiele trudności, wszak dotyczy bardzo wielu słów. Jest przy tym jedną z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Jaka forma będzie prawidłowa w przypadku tytułowego rzeczownika? Nieładnie czy nie ładnie? Odpowiedź poniżej.

Nieładnie czy nie ładnie? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma nieładnie.

Nieładnie czy nie ładnie? Jak to zapisać? Poprawna forma

Poprawną formą tytułowego przysłówka jest wariant z pisownią łączną, a więc nieładnie.

Przysłówek nieładnie jest złożony z partykuły nie oraz przysłówka ładnie. W takim wypadku przy zapisie tego słowa stosujemy zasadę językową, zgodnie z którą, partykułę nie z przysłówkami odprzymiotnikowymi, a do takich należy ładnie, zawsze piszemy łącznie.

Od tej zasady, jak to w języku polskim bywa, mamy jednak wyjątek. W sytuacji gdy chcemy zaakcentować w zdaniu alternatywę dla przysłówka nieładnie i wyraźnie podkreślić różnicę, która zachodzi pomiędzy nimi, wówczas zapis rozdzielny będzie prawidłowy, na przykład: Nie ładnie, ale przepięknie narysowałaś!

Znaczenie przysłówka nieładnie

Przysłówek nieładnie w swoim pierwszym znaczeniu to inaczej brzydko, niepięknie, niegustownie, nieapetycznie, nieestetycznie, nieciekawie, szpetnie, szkaradnie, paskudnie, odpychająco, nieszykownie.

Przysłówek nieładnie w swoim drugim znaczeniu to inaczej źle, niedobrze, nieszlachetnie, niewłaściwie, niecnie, nagannie, karygodnie, nieuczciwie, podle, gorsząco, nieprzystojnie.

Sklep Nadwyraz.com

Nieładnie czy nie ładnie? Przykłady zdań

  • Powiedziała mi, że wyglądam nieładnie. Zrobiło mi się przez to przykro.
  • Twoja wychowawczyni powiedziała, że zachowujesz się nieładnie, zwłaszcza w stosunku do nauczycieli.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X