fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Deprecjonować – definicja, synonimy, odmiana. Wyjaśniamy, co to znaczy

Ze słowem deprecjonować spotkać się można głównie w ekonomii. Ci z Was, którzy się tym interesują lub zajmują na co dzień, znają jego znaczenie. To nie ulega wątpliwości. Jednak ci z Was, którzy po raz pierwszy mają styczność z tym wyrazem, mają prawo nie znać definicji deprecjonowania. Czym jest deprecjonowanie? Ma jedno czy wiele znaczeń? Jakimi innymi wyrazami można je określić? Tego dowiecie się z poniższego tekstu.

Deprecjonować co to znaczy synonim słowa definicja znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Deprecjonować – co to znaczy? Co to jest? Definicja

1 Deprecjonować to, inaczej mówiąc, obniżać wartość czegoś. Jednak tego określenia nie używamy wyłącznie do opisu takiej sytuacji, która dotyczy na przykład jakiejś rzeczy. Deprecjonować to również powodować u kogoś obniżenie poczucia własnej wartości. Jest to robione umyślnie. Skutkiem tego może być to, że sami siebie zaczniemy deprecjonować.

2Deprecjonowanie oznacza także obniżenie siły nabywczej pieniądza. To spadek wartości waluty jakiegoś kraju względem walut innych państw. Termin ten jest stosowany również w odniesieniu do obniżenia wartości znaczenia dowolnej rzeczy, nie tylko pieniędzy.


Deprecjonować – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to znaczy deprecjonować, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

Synonimy słowa deprecjonować w pierwszym znaczeniu to:

  • dewaluować,
  • degradować,
  • lekceważyć,
  • bagatelizować,
  • przedstawiać w gorszym/złym świetle.

Synonimy słowa deprecjonować w drugim znaczeniu to:

  • dewaluować się,
  • zniżkować,
  • tanieć, tracić na wartości,
  • ulegać deprecjacji.

Precjoza

W zapamiętaniu definicji deprecjonowania może być pomocne słowo precjoza. Być może już je kiedyś słyszeliście, a może też używacie. Czym są precjoza? To inne określenie wszelkiego rodzaju kosztowności i cennych przedmiotów, które mają wysoką wartość materialną, jak na przykład biżuteria. Precjoza to rzeczownik należący do grupy plurale tantum, czyli posiadający wyłącznie liczbę mnogą.

Deprecjonować – wyrazy pokrewne

  • Deprecjonowanie,
  • deprecjonowanie,
  • deprecjonowany,
  • deprecjonujący,
  • deprecjacja.

Deprecjonować – kolokacje, czyli popularne połączenia z tym słowem

  • Deprecjonować osiągnięcia, pracę, wartość, znaczenie.

Przykłady użycia wyrazu deprecjonować

Przykłady użycia wyrazu deprecjonować w literaturze

[…]wzorem prezentującym nam autentyczną hierarchię wartości jest Jezus Chrystus. Stąd wynika podstawowy postulat pedagogiki chrześcijańskiej: naśladowanie Jezusa Chrystusa, które nie może jednak być jednoznaczne z przekreśleniem indywidualności człowieka, ale też nie może poświęcać wzorca wychowawczego na rzecz fikcji "czystej oryginalności". Jego istotę stanowi próba przekazania wychowankowi tej właśnie hierarchii wartości, którą przeżywał Chrystus. Z tymi aksjomatami chrześcijańskiej koncepcji człowieka winna się liczyć autentycznie chrześcijańska pedagogika. Przede wszystkim zatem nie może ona ani przekreślać, ani deprecjonować ludzkiej wolności.

ks. Józef Tischner, Świat ludzkiej nadziei: wybór szkiców filozoficznych 1966-1975

Jeśli w oczach jej córki jaśniał nad Robertem nimb podwójny — jego miłości do Racheli, stale rozgłaszanej przez załamującą ręce panią de Marsantes, i uroku, jaki w Guermantach znajdował najpierw Swann, a potem sama Gilberta — to pani de Forcheville wolałaby poczekać na partię jeszcze świetniejszą, być może z tytułem książęcym (nie brakowało zubożałych książąt krwi ani starych rodów gotowych przyjąć pieniądze, zresztą, jak się okazało, znacznie mniejsze od obiecanych osiemdziesięciu milionów, lecz za to oczyszczone dzięki nazwisku Forcheville) oraz zięcia, który nie deprecjonowałby własnego nazwiska przez uporczywe uchylanie się od kontaktów z wielkim światem.

Marcel Proust, Utracona

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X