fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Egzekwo czy ex aequo? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Tytułowy zwrot występuje wówczas gdy mówimy o sytuacji, w której więcej niż jedna osoba zajęła to samo miejsce w jakiejś rywalizacji. Jako że nie jest to polskie słowo, jego prawidłowy zapis może nastręczać trudności. W jaki sposób poprawnie zapisać to łacińskie wyrażenie? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Egzekwo czy ex aequo - jak to zapisać? Jak się pisze? Poprawna forma. Słownik Polszczyzna.pl

Poprawna jest tylko forma: ex aequo.

Egzekwo czy ex aequo? Poprawna forma

Jedyną poprawną formą zapisu powyższego sformułowania jest ex aequo. Wynika to z obowiązującej w języku polskim reguły, która mówi, by wyrażenia obcego pochodzenia zapisywać zawsze zgodnie z oryginałem.

Jedyną poprawną formą zapisu powyższego sformułowania jest ex aequo. Wynika to z obowiązującej w języku polskim reguły, która mówi, by wyrażenia obcego pochodzenia zapisywać zawsze zgodnie z oryginałem.

Wyrażenie ex aequo pochodzi z języka łacińskiego, w którym oznacza „na równi”, „jednakowo”, „w ten sam sposób”, „w równej mierze”, „równo”. Sformułowanie to stosowane jest podczas prezentowania wyników różnego rodzaju konkursów, klasyfikacji, rankingów czy rywalizacji – używamy go, by przekazać informację w sytuacji gdy na jednym miejscu uplasowała się więcej niż jedna drużyna albo zawodnik.

Egzekwo czy ex aequo? Przykłady zdań

  • Przed ostatnią kolejką meczów fazy grupowej, dwie drużyny zajmują ex aequo drugie miejsce. Rywalizacja będzie więc zacięta.
  • Obie dziewczyny z naszej klasy, które brały udział w olimpiadzie z biologii, zajęły ex aequo pierwsze miejsce.
  • W konkursie plastycznym Julia i Wiktoria zajęły ex aequo trzecie miejsce.
  • Po pierwszej serii biegów zawodniczka z Bydgoszczy zajmuje ex aequo trzecie miejsce z zawodniczką z Warszawy.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.