fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Skrót lp. – co to znaczy? Wyjaśnienie i rozwinięcie skrótu

Zapis skrótów może sprawić nie małe problemy. Co oznacza skrót lp.? Jak poprawnie go zapisać? Kiedy możemy go zastosować? Poniżej znajdziecie wyjaśnienie tegoż skrótu oraz zasadę, która pomoże zapamiętać poprawny zapis.

Skrót lp. - co to znaczy? Wyjaśnienie i przykłady. Słownik Polszczyzna.pl

Rozwinięcie skrótu lp. stanowi wyrażenie liczba porządkowa.

Skrót lp.– co to znaczy?

Skrót lp. został utworzony z początkowych liter wyrażenia liczba porządkowa. Omawiane wyrażenie jest frazą spójnikową, której używa się do określenia pozycji w kolejności.

Tworząc skrót od frazy liczba porządkowa, należy postępować zgodnie z zasadą języka polskiego, mówiącą, że gdy w skrótach fraz dwuczłonowych wyrazy następne rozpoczynają się od spółgłosek, po skrócie stawia się tylko jedną kropkę. Oba słowa w wyrażeniu liczba porządkowa zaczynają się od spółgłosek, więc w jego skrócie, czyli lp., stawiamy jedną kropkę, na końcu całego skrótu.

Należy również zaznaczyć to, że dokładnie taki sam skrót, lp.,  tworzy się od zwrotu liczba pojedyncza. Z tego względu trzeba zwracać szczególną uwagę na kontekst, w którym używamy danego skrótu.

Sklep Nadwyraz.com

Skrót lp. – co to znaczy? Przykłady zdań

  • Skrótu lp. używa się zwykle w spisach i tabelach, żeby określić pozycję danego punktu w kolejności.
  • Kolejność numerów poszczególnych uczniów w dzienniku jest oznaczona skrótem lp.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.