fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Gżegżółka czy gżegżułka? A może jeszcze inaczej? Która forma jest poprawna?

Pamiętacie czasy dyktand w szkole? Na pewno każdy z Was nieraz głowił się nad tym, jak zapisać to słynne ze swojej problematyczności słowo. Nierzadko pojawiało się ono na sprawdzianach z ortografii, które niektórym z nas wciąż śnią się po nocach... Napisanie tego wyrazu poprawnie to nie lada wyzwanie. Można w nim popełnić aż trzy błędy, ale my powiemy Wam, jak nie popełnić ani jednego. Zatem do dzieła!

Gżegżółka czy gżegżułka? A może jeszcze inaczej? Która forma jest poprawna? - Polszczyzna.pl

Poprawny zapis jest tylko jeden: gżegżółka.

Wyjątek od reguły?

Problemów w pisowni gżegżółki nastręczać może fakt, że w języku polskim występuje zasada, której wszyscy uczymy się już na początku edukacji, a która wyraźnie mówi, że po spółgłoskach p, b, t, d, k, g, ch, j powinniśmy zapisać rz. Zatem słowo to pisalibyśmy jako grzegrzółka (lub grzegrzułka). Tu jednak ta reguła nie obowiązuje. Jest to wyraz rodzimy, a więc obecność ż jest całkowicie uzasadniona. Więcej takich wyrazów znajdziecie tutaj: Pisownia rz i ż – rozwiewamy wszystkie wątpliwości.

Czym jest gżegżółka i gdzie występuje?

Gżegżółka jest przestarzałą ludową nazwą kukułki i w tym znaczeniu występuje najczęściej. Może dlatego chcemy wyraz ten zapisać przez u jako gżegżułka, analogicznie do wspomnianej kukułki, jednak jest to pisownia niepoprawna i należy zapamiętać, że w gżegżółce występuje ó.

Gżegżółka to także nazwisko Alojzego – jednej z ważniejszych postaci w Teatrzyku Zielona Gęś (pełnych groteski i absurdalnego humoru miniaturach dramatycznych publikowanych niegdyś w Tygodniku „Przekrój”) autorstwa Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Polecamy jako lekturę!

Słowo gżegżółka jest niezwykle skomplikowane do wymówienia dla obcokrajowców. Możecie spróbować nauczyć wymowy tego wyrazu swoich zagranicznych znajomych – zabawa gwarantowana!

Sklep Nadwyraz.com

Uwaga na małą pułapkę!

O jakiej pułapce mowa? Otóż w województwie warmińsko-mazurskim można znaleźć niewielką wieś o nazwie… Grzegrzółki. Na szczęście występuje ona wyłącznie w liczbie mnogiej, co powinno nieco ułatwić sprawę z zapamiętaniem pisowni.

Być może zainteresuje Cię również tekst: Sweter czy swetr? Wyjaśniamy, co właściwie zakładamy

Znacie inne polskie wyrazy, których pisownia przyprawia Was o zawroty głowy? ?

?

Napisane przez

Z wykształcenia – muzyk, z zamiłowania – kucharz (acz kuchni bezmięsnej) i cyklistka. Pasjonatka życia, przyrody, dalekich podróży i wewnętrznej harmonii. Gra na skrzypcach i oboju współczesnym, ale głównie – na obojach historycznych.

X