fbpx

Superokazja czy super okazja? Czy wiesz, jak zapisać to wyrażenie?

Poprawny jest tylko zapis łączny: superokazja.

W języku polskim super- funkcjonuje jako przedrostek, a te są zapisywane łącznie z następującym po nich wyrazem. Dlatego prawidłowy zapis to superokazja, supercena, superzabawa, supermarket.

Sklep Nadwyraz.com

W praktyce można jednak równie często zaobserwować pisownię rozłączną. Skąd się bierze ten błąd? W potocznej świadomości super- to przymiotnik lub przysłówek, nie czujemy więc potrzeby przyłączania go do innego słowa. Należy jednak pamiętać, że kwalifikowany jest jako prefiks i wymaga pisowni łącznej.

Super może być zapisane rozdzielnie w tych dwóch kontekstach: gdy jest używane jako wykrzyknik (Jak się bawiłeś? Super!) lub gdy stoi po określanym wyrazie (Zabawa była super!).

📰 Zapisz się na nasz darmowy newsletter i bądź na bieżąco z nowymi publikacjami na Polszczyzna.pl!


Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na otrzymywanie informacji o nowych artykułach oraz produktach związanych z serwisem Polszczyzna.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera na zasadach opisanych w polityce prywatności.

Przy okazji warto wspomnieć, że ta zasada dotyczy również przedrostków ekstra-, hiper-, mega- itd.: ekstrachłopak, hiperpoprawność, megapromocja. Przeczytaj: Czy wiesz, jak poprawnie zapisywać daty? Jak zapisać datę?

?  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwentka specjalizacji redaktorskiej na Wydziale Polonistyki. Studia wybrała dla literatury, skończyła – ze względu na językoznawstwo.

X