fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Superokazja czy super okazja? Czy wiesz, jak zapisać to wyrażenie?

Poprawny jest tylko zapis łączny: superokazja.

W języku polskim super- funkcjonuje jako przedrostek, a te są zapisywane łącznie z następującym po nich wyrazem. Dlatego prawidłowy zapis to superokazja, supercena, superzabawa, supermarket.

W praktyce można jednak równie często zaobserwować pisownię rozłączną. Skąd się bierze ten błąd? W potocznej świadomości super- to przymiotnik lub przysłówek, nie czujemy więc potrzeby przyłączania go do innego słowa. Należy jednak pamiętać, że kwalifikowany jest jako prefiks i wymaga pisowni łącznej.

Super może być zapisane rozdzielnie w tych dwóch kontekstach: gdy jest używane jako wykrzyknik (Jak się bawiłeś? Super!) lub gdy stoi po określanym wyrazie (Zabawa była super!).

Sklep Nadwyraz.com

Przy okazji warto wspomnieć, że ta zasada dotyczy również przedrostków ekstra-, hiper-, mega- itd.: ekstrachłopak, hiperpoprawność, megapromocja. Przeczytaj: Czy wiesz, jak poprawnie zapisywać daty? Jak zapisać datę?

?

Napisane przez

Absolwentka specjalizacji redaktorskiej na Wydziale Polonistyki. Studia wybrała dla literatury, skończyła – ze względu na językoznawstwo.