fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Konował – kto to jest? Definicja, synonimy, przykłady

Słowo konował na pewno słyszał każdy. Jeżeli to była Wasza jedyna styczność z konowałem, to mieliście dużo szczęścia. Kogo tak nazywamy? Jakie są synonimy tego wyrazu? O tym przeczytacie w poniższym tekście.

Konował - kto to jest? Kim jest? Definicja, wyjaśnienie. Słownik Polszczyzna.pl

Konował – kto to jest? Co to znaczy? Definicja słowa

1Współcześnie konowałem nazywa się bardzo złego, kiepskiego i cieszącego się złą sławą lekarza, czasem też (lecz rzadziej) weterynarza. Konował jest zatem określeniem lekceważącym, a nawet pogardliwym. U konowała rzecz jasna nikt nie chce się leczyć.

2Dawniej słowo konował określało weterynarza, jednak nie było ono nacechowane pejoratywnie.


Konował – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, kto to jest konował, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

Konował – synonimy w pierwszym znaczeniu

  • Doktorek,
  • łapiduch,
  • doktorzyna.

Konował – pochodzenie wyrazu, czyli o etymologii

Słowo konował prawdopodobnie pochodzi z języka białoruskiego. Pierwotnie oznaczało ono osobę, która powalała konia na ziemię w celu jego kastracji.

Przykłady użycia wyrazu konował

– Sęk w tym, Doktorze – powiedział koń – że weterynarz zza wzgórza to absolutny partacz. Leczy mnie od sześciu tygodni. Myśli, że okulałem… a potrzebuję tylko okularów! Ślepnę na jedno oko. Dlaczegóż to koń nie miałby nosić okularów tak samo jak człowiek? Tymczasem durny konował zza wzgórza ani razu nawet nie zbadał mi wzroku. Ciągle tylko przepisuje mi wielkie tabletki. Próbowałem wszystko mu wyjaśnić, ale nie zna ani słowa po końsku! Potrzebuję okularów.

Hugh Lofting, Doktor Dolittle i jego zwierzęta

W podsumowaniu opowieści mój rozmówca stwierdził, że miał niezwykłego pecha, trafiając na nieetycznego konowała. Co do przyczyny choroby – podobno bardzo łatwo było ją określić poprzez zastosowanie zabiegu bronchoskopii.

Sławomir Dąblewski, Triumf pieniądza nad etyką, „Gazeta Ubezpieczeniowa”

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X