fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Kontrabanda – co to jest? Definicja, synonimy, słownik

Wyraz kontrabanda jest określeniem pewnej czynności stojącej w sprzeczności z obowiązującym w danym miejscu prawem. Co nazywamy kontrabandą? Na czym ona polega? Jakie są synonimy tego wyrazu? Wyjaśnienia dotyczące tego pojęcia znajdziecie w poniższym tekście.

Kontrabanda - co to jest? Wyjaśnienie. Synonimy. Słownik Polszczyzna.pl

Kontrabanda – co to jest? Definicja słowa

Kontrabandą nazywa się przewożenie lub przenoszenie przez granicę międzypaństwową rzeczy lub pieniędzy bez zezwolenia lub bez opłacenia cła, akcyzy, podatku VAT i innych należności wobec państwa, a więc jest to działanie nielegalne. Kontrabandą najczęściej zajmują się zorganizowane grupy przestępcze.

Jako kontrabandę określa się też nie tylko samą czynność przemytu, lecz także przemycane pieniądze lub towary.

Obiektem kontrabandy są najczęściej broń i amunicja, narkotyki, alkohol, dzieła sztuki, rzadkie, często egzotyczne, gatunki zwierząt i roślin.

Gdy mówi się o kontrabandzie, można też w ten sposób określić nielegalny przewóz ludzi przez granicę.


Kontrabanda wojenna

Pojęciem związanym z kontrabandą jest tak zwana kontrabanda wojenna. Jak sama nazwa wskazuje, ma ona miejsce podczas konfliktu zbrojnego. Polega ona na tym, że państwa neutralne, czyli nieuczestniczące w tej wojnie i niezaangażowane w nią, dostarczają jednej ze stron konfliktu broń i towary, które pomagają w prowadzeniu wojny.

Kontrabanda – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest kontrabanda, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

  • Przemyt,
  • przemytnictwo,
  • szmugiel,
  • szmuglerka,
  • przerzut.

Kontrabanda – pochodzenie wyrazu, czyli o etymologii

Kontrabanda jest słowem zapożyczonym z języka francuskiego lub włoskiego. W obu językach jego zapis nieznacznie się różni (fr. contrebande, wł. contrabbando). Wyraz ten oznacza 'przemycanie'.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Kontrabanda – wyrazy pokrewne

  • Kontrabandowy,
  • kontrabandzista.

Kontrabanda – kolokacje, czyli popularne połączenia z tym słowem

  • Przewożona, zatrzymana kontrabanda,
  • kontener, samochód z kontrabandą,
  • ukryć kontrabandę.

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia wyrazu kontrabanda

325 kilogramów kokainy dotarło do Gdyni z Wenezueli, ale wyprodukowano je w Kolumbii. Kontrabandę – ukrytą w separatorze gazowym, wykorzystywanym przy wydobyciu ropy naftowej – wwiózł do portu holenderski statek. Przechwycona kontrabanda miała być wstępem do następnego, ale już gigantycznego przemytu. Gdańska prokuratura ustaliła, że kolejna partia miała ważyć blisko 1,5 tony.

Dariusz Janowski, Poczucie pewności, „Dziennik Bałtycki”

Warto dodać, że aż do lat dziewięćdziesiątych gen. Milewski z rodziną mieszkali w willi skonfiskowanej niegdyś słynnemu przemytnikowi Mentlewiczowi, który specjalizował się w kontrabandzie złotych dwudziestodolarówek, zegarków i biżuterii.

Ewa Ornacka, Piotr Pytlakowski, Alfabet mafii

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.