fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Żaden czy rzaden? Rozwiewamy wątpliwości!

Odkrywania ortograficznych tajemnic ciąg dalszy. Dziś na warsztat bierzemy słowo, które podobno można zapisać niepoprawnie aż na 5 (!) różnych sposobów, jednak podstawowym dylematem jest wybór pomiędzy dwiema formami: żaden i rzaden? Powiemy Wam wszystko na temat właściwego zapisu oraz trochę opowiemy o samym słowie, aby nikt z Was nie miał już (tu wstaw poprawną formę omawianego wyrazu) wątpliwości, gdy będziecie musieli je napisać. ;)

Żaden czy rzaden pytanie rozwiązanie odpowiedź wyjaśnienie przykłady Polszczyzna.pl

Rzaden czy żaden? Jak to zapisać?

Prawidłowa odpowiedź: żaden

Zatem ani rzaden, ani żadę, ani też szadę czy szaden. Trzeba przyznać, że wyobraźnia niektórych wciąż potrafi być zaskakująca…

Czym jest słowo żaden?

Żaden jest zaimkiem, którego używamy w zdaniach przeczących. Oznacza brak czegoś lub kogoś, a także coś niewielkiego lub bez wartości. Żaden to zaimek przymiotny, który używany w funkcji przymiotnika znaczy ani jeden.

Wyrażenia ze słowem żaden

W języku polskim występuje wiele wyrażeń, w których używamy słowa żaden. Są to m.in.:

  • Pod żadnym pozorem ‒ oznacza, że nie można czegoś zrobić, np. Nie waż się pod żadnym pozorem wychodzić z domu w czasie kwarantanny.
  • W żadnym razie; w żadnym wypadku ‒ coś jest absolutnie wykluczone, np. W żadnym wypadku nie pojedziemy w tym roku na wakacje za granicę.
  • Za żadne skarby świata; za żadne pieniądze ‒ za żadną cenę, np. Kolejny wieczór w ich towarzystwie był nieudany, więc postanowiłam, że nie odwiedzę ich ponownie za żadne skarby świata.

A jak żaden brzmi po śląsku?

Internet oszalał na punkcie śląskiej wersji słowa żaden. Bardzo upodobaliśmy sobie tworzenie wszelakich memów, które stały się już osobnym stylem wypowiedzi i formą wyrażania swojego zdania na tematy kultury, polityki, a także ogólnego życia internetowego.
Nie brakuje takowych ze słowem żodyn, które w gwarze śląskiej oznacza nic innego jak „nikt”. Cieszymy się, że w tej obrazkowej komunikacji internauci posługują się poprawnym zapisem tego wyrazu. To może być klucz do jego zapamiętania!

Żaden czy rzaden? Już wszystko jasne!

Wydaje nam się, że po takiej lekturze w żadnym razie nie powinniście mieć wątpliwości, jak poprawnie zapisać słowo żaden. Pod żadnym pozorem nie zapominajcie, że gdy tylko problem znowu się pojawi, wystarczy sięgnąć do naszego artykułu!

?

Napisane przez

Z wykształcenia – muzyk, z zamiłowania – kucharz (acz kuchni bezmięsnej) i cyklistka. Pasjonatka życia, przyrody, dalekich podróży i wewnętrznej harmonii. Gra na skrzypcach i oboju współczesnym, ale głównie – na obojach historycznych.