fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Żaden czy rzaden? Rozwiewamy wątpliwości!

Odkrywania ortograficznych tajemnic ciąg dalszy. Dziś na warsztat bierzemy słowo, które podobno można zapisać niepoprawnie aż na 5 (!) różnych sposobów, jednak podstawowym dylematem jest wybór pomiędzy dwiema formami: żaden i rzaden? Powiemy Wam wszystko na temat właściwego zapisu oraz trochę opowiemy o samym słowie, aby nikt z Was nie miał już (tu wstaw poprawną formę omawianego wyrazu) wątpliwości, gdy będziecie musieli je napisać. ;)

Żaden czy rzaden pytanie rozwiązanie odpowiedź wyjaśnienie przykłady Polszczyzna.pl

Rzaden czy żaden? Jak to zapisać?

Prawidłowa odpowiedź: żaden

Zatem ani rzaden, ani żadę, ani też szadę czy szaden. Trzeba przyznać, że wyobraźnia niektórych wciąż potrafi być zaskakująca…

Czym jest słowo żaden?

Żaden jest zaimkiem, którego używamy w zdaniach przeczących. Oznacza brak czegoś lub kogoś, a także coś niewielkiego lub bez wartości. Żaden to zaimek przymiotny, który używany w funkcji przymiotnika znaczy ani jeden.

Wyrażenia ze słowem żaden

W języku polskim występuje wiele wyrażeń, w których używamy słowa żaden. Są to m.in.:

  • Pod żadnym pozorem ‒ oznacza, że nie można czegoś zrobić, np. Nie waż się pod żadnym pozorem wychodzić z domu w czasie kwarantanny.
  • W żadnym razie; w żadnym wypadku ‒ coś jest absolutnie wykluczone, np. W żadnym wypadku nie pojedziemy w tym roku na wakacje za granicę.
  • Za żadne skarby świata; za żadne pieniądze ‒ za żadną cenę, np. Kolejny wieczór w ich towarzystwie był nieudany, więc postanowiłam, że nie odwiedzę ich ponownie za żadne skarby świata.

A jak żaden brzmi po śląsku?

Internet oszalał na punkcie śląskiej wersji słowa żaden. Bardzo upodobaliśmy sobie tworzenie wszelakich memów, które stały się już osobnym stylem wypowiedzi i formą wyrażania swojego zdania na tematy kultury, polityki, a także ogólnego życia internetowego.
Nie brakuje takowych ze słowem żodyn, które w gwarze śląskiej oznacza nic innego jak „nikt”. Cieszymy się, że w tej obrazkowej komunikacji internauci posługują się poprawnym zapisem tego wyrazu. To może być klucz do jego zapamiętania!

Sklep Nadwyraz.com

Żaden czy rzaden? Już wszystko jasne!

Wydaje nam się, że po takiej lekturze w żadnym razie nie powinniście mieć wątpliwości, jak poprawnie zapisać słowo żaden. Pod żadnym pozorem nie zapominajcie, że gdy tylko problem znowu się pojawi, wystarczy sięgnąć do naszego artykułu!

?

Napisane przez

Z wykształcenia – muzyk, z zamiłowania – kucharz (acz kuchni bezmięsnej) i cyklistka. Pasjonatka życia, przyrody, dalekich podróży i wewnętrznej harmonii. Gra na skrzypcach i oboju współczesnym, ale głównie – na obojach historycznych.

X