fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Narzeczona czy nażeczona? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Choć to bardzo piękne słowo, potrafi sprawić mnóstwo trudności swoją pisownią. Narzeczona czy nażeczona? Która z tych form jest właściwa? Wyjaśnienia znajdziecie w niniejszym poradniku językowym.

Narzeczona czy nażeczona? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma narzeczona.

Narzeczona czy nażeczona? Poprawna forma

Aby tytułowe słowo zostało zapisane bezbłędnie, należy użyć dwuznaku rz: narzeczona Żadna z reguł tego nie tłumaczy, ale za to wyjaśnienie pisowni znajdziemy w etymologii rzeczownika narzeczona.

Otóż słowo narzeczona wywodzi się od staropolskiego wyrazu narzec oznaczającego ‘powiedzieć, wymienić, oznaczyć, przyrzec; obiecać (o małżeństwie)’, które z kolei pochodzi od prasłowiańskiego *narekti – ‘przyrzec’, a ono od *rekti – ‘rzec, powiedzieć’.

Narzeczona czy nażeczona? Kim jest ta kobieta?

Narzeczona mówimy o kobiecie w okresie narzeczeństwa. Jest więc nią oczywiście kobieta względem mężczyzny, który poprosił ją o rękę, czyli o to, aby została jego żoną, i uzyskał na to jej zgodę, ale para nie zawarła jeszcze związku małżeńskiego.

Narzeczona czy nażeczona? Przykłady zdań

  • Poznałem rodziców mojej narzeczonej.
  • Kiedy bierzesz ślub ze swoją narzeczoną?
  • Mój brat jest bardzo zakochany w swojej narzeczonej.

Narzeczona czy nażeczona? Przykład z literatury

– To druga Nowostoczna! – zawołał Kotik – Tylko dziesięć razy większa! Widzę, że krowy morskie nie są takie głupie, jak mniemałem. Gdyby nawet znaleźli się tutaj ludzie, nie zdołają przedrzeć się przez te urwiska, a od strony morza nie dojedzie żaden statek. Jest to chyba jedyne na całym morzu pewne i bezpieczne miejsce.

Wspomniał pozostawioną w domu narzeczoną, ale nie ruszył z powrotem zanim nie zbadał dobrze całej okolicy, aby móc dać należytą odpowiedź na każde pytanie. Wreszcie zbadał jeszcze wylot tunelu, zaczerpnął głęboko powietrze, dał nura i popłynął w stronę ojczyzny.

Rudyard Kipling, Księga dżungli

Małe rybki, co pływały w wodzie koło listka, słyszały całą przemowę ropuchy, a teraz im przykro było słuchać płaczu dziecka. Więc wychyliły główki nad powierzchnię wody, aby zobaczyć młodą narzeczoną; ale na widok prześlicznej dziewczynki tak im się jej żal zrobiło, że postanowiły ją obronić.

 

Hans Christian Andersen, Calineczka

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X