fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Nie zdążę czy niezdążę? Która forma jest poprawna?

Punktualność to jedna z lepszych cech, które może posiadać człowiek. Nie trzeba do tego nikogo przekonywać. Dzięki niej zawsze wszędzie będziemy na czas, czyli nie spóźnimy się. Ktoś, kto wie, że się spóźni lub nie zrobi coś w określonym czasie, może powiedzieć nie zdążę czy niezdążę? Jak poprawnie zapisać ten zwrot, żeby nie popełnić błędu ortograficznego? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Nie zdążę czy niezdążę? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma nie zdążę.

Nie zdążę czy niezdążę? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pisownia łączna i rozdzielna obejmująca zasady nie z różnymi częściami mowy sprawia wiele trudności, wszak dotyczy bardzo wielu słów. Jest przy tym jedną z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Jaka forma będzie prawidłowa w przypadku tytułowego wyrażenia? Nie zdążę czy niezdążę? Łącznie czy rozdzielnie?

Jedyną poprawną formą zapisu tego zwrotu jest wariant z pisownią rozdzielną, a więc nie zdążę.

Zwrot nie zdążę jest złożony z partykuły przeczącej nie oraz z czasownika zdążę, który jest formą odmienioną w pierwszej osobie liczby pojedynczej od bezokolicznika zdążyć. Wytłumaczeniem tego w jaki sposób zapisujemy ów zwrot, jest obowiązująca zasada dotycząca gramatyki w języku polskim. Mówi ona, że partykułę nie z czasownikami zawsze piszemy rozdzielnie.

Należy dodać również to, że nie zdążę zapisujemy z użyciem ż.

Nie zdążę należy do rodziny wyrazu dążyć, który pochodzi do prasłowiańskiego dąžiti (dąg  – siła, moc). Pisownia tego wyrazu, jest więc uwarunkowana historycznie. Etymologia słowa zdążyć również uzasadnia zapis z użyciem ż. To wszystko sprawia, że poprawną pisownię trzeba zapamiętać.

Nie zdążę czy niezdążę? Przykłady zdań

  • Kończę lekcje po 15:00, więc nie zdążę na autobus, który odjeżdża po 14:00.
  • Nie zdążę już dzisiaj posprzątać. Zrobię to jutro.
  • Myślę, że nie zdążę teraz tego napisać i wysłać. Mogę dopiero wieczorem

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.