fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Nie czynny czy nieczynny? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Ileż to razy idąc do sklepu mogliśmy  zauważyć tabliczkę na drzwiach lub kartkę z tym napisem. Zabrakło nam czegoś w kuchni, a tu okazuje się, że sklep o tej godzinie jest już zamknięty lub inaczej… No właśnie nie czynny czy nieczynny? Jak prawidłowo to zapisać? Łącznie czy rozdzielnie? Odpowiedź poniżej.

Nieczynny czy nie czynny - jak to zapisać? Jak się pisze? Poprawna forma. Słownik Polszczyzna.pl

Poprawna jest tylko forma: nieczynny.

Nie czynny czy nieczynny? Poprawna forma

Pisownia partykuły nie z różnymi częściami mowy nastręcza trudności. Jednak w języku są pewne zasady i reguły, które mogą być pomocne w poradzeniu sobie z tymi problemami.

Otóż, jedyną poprawną formą jest pisownia łączna. Pisownia rozdzielna jest niepoprawna. Wyrażenie nieczynny poprawnie zapisujemy łącznie.

Nieczynny jest połączeniem partykuły nie z przymiotnikiem w stopniu równym. Zgodnie z obowiązującą w języku polskim zasadą, która nakazuje łączny zapis takich połączeń, określenie to należy zawsze zapisywać razem.

Wyrazem nieczynny określamy coś zamkniętego (najczęściej sklep), niefunkcjonującego lub też nieoddanego do użytku czy nienadającego się do eksploatacji.

Nie czynny czy nieczynny? Przykłady zdań

  • W niedzielę sklep jest nieczynny.
  • Z powodu remanentu sklep będzie nieczynny.
  • Koleżanki chciały iść do restauracji, ale okazało się, że lokal jest nieczynny. Poszły więc do innej.
  • Z powodu remontu budynek poczekalni na dworcu będzie nieczynny. Przepraszamy za utrudnienia.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.