fbpx

Nie lada czy nielada? Jak to zapisać? Poprawna forma

Błędna pisownia nie z różnymi częściami mowy sprawia wiele trudności, wszak dotyczy bardzo wielu słów. Nie lada czy nielada? W poniższym tekście znajdziecie odpowiedź w jaki sposób poprawnie to zapisać.

Nie lada czy nielada? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma nie lada.
Sklep Nadwyraz.com

Nie lada czy nielada? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pisownia łączna i rozdzielna jest jedną z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Jaka forma będzie prawidłowa w przypadku tytułowego wyrażenia? Nie lada czy nielada?

Wyrażenie nie lada zawsze zapisujemy rozdzielnie.

Samo słowo lada jest partykułą, którą określa się coś, co ma wydarzyć się w niedalekiej przyszłości – jak ma to miejsce w zwrotach lada chwila lub lada moment. Stosuje się ją także, chcąc czemuś zaprzeczyć, np. w wyrażeniu nie lada gratka, gdzie wskazuje na fakt, że coś jest nie byle jakie, wyróżniające się. Znane są również wyrażenia nie lada wyzwanie i nie lada wyczyn, którymi wyrażamy, że coś było dla nas lub kogoś bardzo trudne do wykonania.

W języku polskim mamy regułę ortograficzną, która mówi, że partykułę nie, która jest wykładnikiem zaprzeczenia, zapisujemy osobno przed przysłówkami, które nie pochodzą od przymiotników.Wyraz lada w tym przypadku traktujemy jako taki przysłówek. Dlatego poprawną formą jest pisownia rozdzielna, a więc nie lada.

Nie lada czy nielada? Przykłady zdań

  • Wygranie tego meczu to nie lada wyczyn.
  • Zdobycie autografu tej aktorki to nie lada gratka dla jej fanów.
  • Napisanie tej książki było dla mnie nie lada wyzwaniem.
  • Nauczenie się kilku języków obcych, to nie lada sztuka.

📰 Zapisz się na nasz darmowy newsletter i bądź na bieżąco z nowymi publikacjami na Polszczyzna.pl!


Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na otrzymywanie informacji o nowych artykułach oraz produktach związanych z serwisem Polszczyzna.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera na zasadach opisanych w polityce prywatności.

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X