fbpx

Rodzicom czy rodzicą? Która forma jest poprawna?

Rodzicom czy rodzicą? Ten językowy dylemat jest jednym z przykładów na to, że liczba mnoga i tworzenie jej poprawnej formy, sprawia ogromne problemy niektórym użytkownikom języka polskiego. Która z tych form jest poprawna? Odpowiedź znajdziecie w poniższym tekście.

Rodzicom czy rodzicą? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma rodzicom.
Sklep Nadwyraz.com

Rodzicom czy rodzicą? Jak to zapisać? Poprawna forma

Bezapelacyjnie jedyną poprawną formą jest zapis rodzicom.

Rodzicom to forma rzeczownika rodzice (ojciec i matka) występująca w celowniku (komu? czemu?) liczby mnogiej.

Wszystkie rzeczowniki w celowniku liczby mnogiej, zgodnie z ogólną zasadą ich odmiany, zawsze zapisujemy z użyciem -om. Nie ma od tego żadnych wyjątków.

Forma rodzicą jest błędna. Taka forma nie występuje w żadnym z siedmiu przypadków polskiej deklinacji. Takie słowo po prostu nie istnieje. Trzeba to bardzo wyraźnie podkreślić. Zastępowanie w celowniku liczby mnogiej końcówki –om samogłoską ą stanowi jeden z najczęstszych i zarazem najbardziej irytujących błędów językowych. Błędną formę upowszechniają niektórzy politycy, aktorzy, prezenterzy i dziennikarze radiowi oraz telewizyjni stosując ją nagminnie w swoich wypowiedziach.

Rodzicom czy rodzicą? Przykłady zdań

  • Powinniśmy podziękować Twoim rodzicom za pomoc.
  • Musimy kupić prezent Twoim rodzicom z okazji ich rocznicy ślubu.
  • Powiedz swoim rodzicom, że odwiedzimy ich w przyszłym tygodniu.
  • Przekaż swoim rodzicom, że po południu zawiozę im te rzeczy, tak jak obiecałem.

📰 Zapisz się na nasz darmowy newsletter i bądź na bieżąco z nowymi publikacjami na Polszczyzna.pl!


Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na otrzymywanie informacji o nowych artykułach oraz produktach związanych z serwisem Polszczyzna.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera na zasadach opisanych w polityce prywatności.

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X