fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Nieźle czy nie źle? Która forma jest poprawna?

Pisownia łączna i rozdzielna obejmująca zasady nie z różnymi częściami mowy sprawia wiele trudności, wszak dotyczy bardzo wielu słów. Jest przy tym jedną z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Nieźle czy nie źle? Odpowiedź poniżej.

Nieźle czy nie źle? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma nieźle.

Nieźle czy nie źle? Jak to zapisać? Poprawna forma

Poprawną formą tytułowego przysłówka jest wariant z pisownią łączną, a więc nieźle.

Przysłówek nieźle jest złożony z partykuły nie oraz przysłówka źle. W takim wypadku przy zapisie tego słowa stosujemy zasadę językową, zgodnie z którą, partykułę nie z przysłówkami odprzymiotnikowymi, a do takich zalicza się źle, zawsze zapisujemy łącznie.

Warto też zapamiętać informację, że przysłówki z nie w stopniu równym piszemy łącznie. Inaczej jest w przypadku, gdy przysłówek występuje w stopniu wyższym na przykład nie gorzej. Tutaj stosujemy zapis rozdzielny.

Nie źle piszemy oddzielnie, wyłącznie wtedy gdy partykuła nie stanowi zaprzeczenie przymiotnika, a nie gdy jest jego częścią.

Znaczenie przysłówka nieźle

Nieźle oznacza, że coś zostało wykonane w wystarczającym stopniu, i zgodnie z obowiązującymi zasadami. Takie działanie przyniosło też pozytywne skutki.

Wyrazem nieźle można również określić, że dana sytuacja, przedmiot, zdarzenie, osoba, a także  cudze podejście do czegoś albo kogoś jest pozytywne, całkiem dobre lub dość dobre.

Sklep Nadwyraz.com

Nieźle czy nie źle? Przykłady zdań

  • Na ostatnim sprawdzianie z biologii poszło mi całkiem nieźle. Myślę, że dostanę dobrą ocenę.
  • Moja siostra czuje się już nieźle, choć w zeszłym tygodniu miała jeszcze katar i kaszel.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X