fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Nie lubię czy nielubię? Jak poprawnie to zapisać?

Są takie rzeczy, które lubimy i oczywiście nie brakuje też i takich, które nie przypadają nam do gustu. Jak poprawnie o tym napisać? Nie lubię czy nielubię? Łącznie czy rozdzielnie? odpowiedź poniżej.

Nie lubię czy nelubię? Jak poprawnie to zapisać?

Poprawna jest tylko forma nie lubię.

Nie lubię czy nielubię? Poprawna forma

Wyrażenie nie lubię aby zostało napisane poprawnie, powinniśmy zapisać je oddzielnie. Nie lubię jest połączeniem czasownika lubić z partykułą 'nie'. Prawidłowa pisownia, czyli oddzielna, jest uwarunkowana zasadą, która mówi, że w języku polskim takie połączenia muszą być zapisywane oddzielnie.

Wyrażenie nie lubię oznacza, że ktoś nie przepada za jakimś wydarzeniem, czynnością, przedmiotem lub osobą. Te czynniki wzbudzają w danej osobie negatywne, nieprzyjemne emocje. Z tego względu, że nie czuje się z nimi komfortowo, nie chce mieć z nimi nic do czynienia, brać w nich udziału lub spotykać się z nimi, a więc unika ich jak tylko może, na wszelki możliwy sposób. Wyrażenie nie lubię stosujemy w pierwszej osobie liczby pojedynczej.

Nie lubię czy nielubię? Przykłady zdań

  • Nie lubię Kai, Natalii, Justyny i Alicji. Sprawiły mi wiele przykrości, a poza tym są wyjątkowo irytujące.
  • Nie lubię weekendów.
  • Współczesna muzyka nie trafia w mój gust, więc jej nie lubię.
  • Podczas upałów źle się czuję, dlatego ich nie lubię.

Sklep Nadwyraz.com

Nie lubię czy nielubię? Przykłady z literatury

Nie lubię, gdy ktoś rzuca słowa na wiatr, na przykład umawia się ze mną na coś, wiedząc, że to i tak nie będzie miało miejsca. […] Ogromne znaczenie ma dla mnie fakt, że ktoś chce się ze mną zobaczyć, nie ja z kimś, tylko ktoś ze mną. Spoglądam wtedy na tę osobę jakoś korzystniej, przychylniej. Chcę mi się żyć. Czuję się ważny dla tego kogoś.

Jacek Noch, Taki trochę chory

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X