fbpx

Ówczesny – czyli jaki? Co to znaczy? Definicja, synonimy, przykłady użycia, słownik

Mamy wiele słów związanych z określaniem upływu czasu. Do takich zalicza się między innymi przymiotnik ówczesny. W poniższym tekście znajdziecie zarówno definicję tego przymiotnika, jak i jego synonimy.

Ówczesny - czyli jaki? Co to znaczy? Definicja. Znaczenie. Synonimy. Słownik Polszczyzna.pl

Ówczesny – co to znaczy? Wyjaśnienie

Ówczesny to, najprościej mówiąc, przypadający na dawne, minione czasy, o których mówimy. Możemy to odnosić nie tylko do minionych lat, ale także do jakichś osób. Mówimy wtedy o kimś, kim ten ktoś był w minionych czasach, o których jest mowa.

Ówczesny to także taki, który miał miejsce, istniał lub dział się w minionych czasach, o których jest mowa. W każdym z tych znaczeń wcale nie musi chodzić o zamierzchłą przeszłość, odnosi się to również do tej nie tak całkiem odległej.


Sklep Nadwyraz.com

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Epoki literackie: Antyk i Biblia

Ówczesny – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to znaczy ówczesny, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

  • dawny,
  • miniony,
  • stary,
  • poprzedni,
  • zeszły,
  • były,
  • wcześniejszy,
  • niegdysiejszy.

📰 Zapisz się na nasz darmowy newsletter i bądź na bieżąco z nowymi publikacjami na Polszczyzna.pl!


Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na otrzymywanie informacji o nowych artykułach oraz produktach związanych z serwisem Polszczyzna.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera na zasadach opisanych w polityce prywatności.

Przykłady użycia słowa ówczesny

Zdawało się, że z każdej łzy męczeńskiej rodzą się nowi wyznawcy i że każdy jęk na arenie odbija się echem w tysiącznych piersiach. Cezar pławił się we krwi, Rzym i cały świat pogański szalał. Ale ci, którym dość było zbrodni i szału, ci, których deptano, ci, których życie było życiem niedoli i ucisku, wszyscy pognębieni, wszyscy smutni, wszyscy nieszczęśni przychodzili słuchać dziwnej powieści o Bogu, który z miłości dla ludzi dał się ukrzyżować, by odkupić ich winy. Odnajdując zaś Boga, którego mogli kochać, odnajdowali to, czego nie mógł dać dotychczas nikomu świat ówczesny — szczęście z miłości.

Henryk Sienkiewicz, Quo vadis

A były to czasy, kiedy zadymki grasowały bezkarnie po kraju, ponieważ meteorologia ówczesna nie stała jeszcze tak wysoko jak dzisiejsza.

Jeremi Przybora, Baśnie Szecherezadka

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X