fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Ówczesny – czyli jaki? Co to znaczy? Definicja, synonimy, przykłady użycia, słownik

Mamy wiele słów związanych z określaniem upływu czasu. Do takich zalicza się między innymi przymiotnik ówczesny. W poniższym tekście znajdziecie zarówno definicję tego przymiotnika, jak i jego synonimy.

Ówczesny - czyli jaki? Co to znaczy? Definicja. Znaczenie. Synonimy. Słownik Polszczyzna.pl

Ówczesny – co to znaczy? Wyjaśnienie

Ówczesny to, najprościej mówiąc, przypadający na dawne, minione czasy, o których mówimy. Możemy to odnosić nie tylko do minionych lat, ale także do jakichś osób. Mówimy wtedy o kimś, kim ten ktoś był w minionych czasach, o których jest mowa.

Ówczesny to także taki, który miał miejsce, istniał lub dział się w minionych czasach, o których jest mowa. W każdym z tych znaczeń wcale nie musi chodzić o zamierzchłą przeszłość, odnosi się to również do tej nie tak całkiem odległej.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Epoki literackie: Antyk i Biblia

Ówczesny – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to znaczy ówczesny, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

  • dawny,
  • miniony,
  • stary,
  • poprzedni,
  • zeszły,
  • były,
  • wcześniejszy,
  • niegdysiejszy.

Przykłady użycia słowa ówczesny

Zdawało się, że z każdej łzy męczeńskiej rodzą się nowi wyznawcy i że każdy jęk na arenie odbija się echem w tysiącznych piersiach. Cezar pławił się we krwi, Rzym i cały świat pogański szalał. Ale ci, którym dość było zbrodni i szału, ci, których deptano, ci, których życie było życiem niedoli i ucisku, wszyscy pognębieni, wszyscy smutni, wszyscy nieszczęśni przychodzili słuchać dziwnej powieści o Bogu, który z miłości dla ludzi dał się ukrzyżować, by odkupić ich winy. Odnajdując zaś Boga, którego mogli kochać, odnajdowali to, czego nie mógł dać dotychczas nikomu świat ówczesny — szczęście z miłości.

Henryk Sienkiewicz, Quo vadis

A były to czasy, kiedy zadymki grasowały bezkarnie po kraju, ponieważ meteorologia ówczesna nie stała jeszcze tak wysoko jak dzisiejsza.

Jeremi Przybora, Baśnie Szecherezadka

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.