fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Homar czy chomar? Która forma jest poprawna?

To zwierzę jest tak zwanym skorupiakiem, podobnie jak krab, langusta, krewetka i rak. Powszechnie uważany za wyjątkowy przysmak. Jest szczególnie ceniony w kuchni śródziemnomorskiej. Odpowiednie przyrządzenie tego skorupiaka jest sporym wyzwaniem. Podobnie czasem też jest z prawidłowym zapisem tego wyrazu. Która forma jest poprawna? Homar czy chomar? Odpowiedź znajduje się poniżej.

Homar czy chomar? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma homar.

Homar czy chomar? Jak to zapisać? Poprawna forma

Jeżeli chodzi o poprawną formę, to odpowiedź jest bardzo prosta. Homar zapisujemy wyłącznie przez h. Taki zapis uwarunkowany jest etymologią, czyli pochodzeniem słowa homar.

Etymologia wyrazu homar nie jest już tak jednoznaczna. Istnieją bowiem dwie teorie na temat tego, skąd to słowo przeszło do języka polskiego.

Pierwsza z nich mówi, że homar wywodzi się z łaciny od słowa homarus.  Z kolei druga z nich twierdzi, że pochodzenia wyrazu homar należy szukać w języku francuskim, gdzie występuje pod postacią homard.

Niezależnie od tego, z którego języka polszczyzna zapożyczyła homara, obie wersje są zgodne co do tego, że to słowo zapisujemy przez h. Zgodnie z zasadą ortograficzną wyrazy obcego pochodzenia zapisujemy tak jak w oryginale. Tak też jest z homarem.

Homar czy chomar? Przykłady zdań

  • Potrawy z homara można dostać jedynie w luksusowych restauracjach.
  • Homar zaliczany jest do owoców morza.

🤓 Sprawdź ofertę naszych e-booków:

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.