fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Poproszę czy po proszę? Jak to zapisać?

Czasem nawet najprostsze słowa budzą wątpliwości jak poprawnie je zapisać. O błąd nietrudno. Poproszę czy po proszę? Jak prawidłowo zapisać ten zwrot grzecznościowy? Łącznie czy rozdzielnie? Z treści tego tekstu dowiecie się, która z form jest poprawna.

Poproszę czy po proszę? Jak to zapisać?

Poprawna jest tylko forma pisana łącznie: poproszę.

Poproszę czy po proszę? Poprawna forma

Odpowiedź tutaj jest jednoznaczna i oczywista. Poproszę to jedno słowo, a więc jedynym poprawnym zapisem tego słowa jest poproszę pisane łącznie. Nie do końca wiadomo skąd wzięło się błędne używanie pisowni rozdzielnej. Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać przy poprawnym zapisywaniu czasownika poproszę jest to, że na końcu słowa poproszę występuje samogłoska ę, ponieważ jest to forma pierwszej osoby liczby pojedynczej (ja). Natomiast gdy wymawiamy to słowo, to nigdy nie akcentujemy przesadnie ostatniej samogłoski, ponieważ traci ona swoją nosowość, wymawiamy więc [poprosze]. Pamiętajcie, że hiperpoprawność jest również błędem!

Sklep Nadwyraz.com

Poproszę czy po proszę? Przykłady zdań

  • To danie, które ugotowałaś jest pysze, poproszę o dokładkę!
  • Poproszę moją siostrę, żeby poszła tam ze mną.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X